Zamość: włoska fundacja przekaże sprzęt szpitalowi "papieskiemu"

Autor: Dziennik Wschodni/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2010 12:16

SP Szpital Wojewódzki im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu otrzyma od polsko-włoskiej fundacji sprzęt wart 4,5 mln złotych.

Szpital Wojewódzki w Zamościu.

Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. św. Rafała w Krakowie podarowała nowoczesny sprzęt medyczny zamojskiemu szpitalowi „papieskiemu”, w tym: rentgenowski aparat cyfrowy do badań ogólnodiagnostycznych, dwa aparaty do znieczulenia ogólnego i najwyższej jakości cyfrowy ultrasonograf oraz fakoemulsyfikator, zestaw urologiczno-laserowy, jak również ESWL, czyli nowoczesny aparat służący do bezoperacyjnego kruszenia kamieni moczowych.

Jak przypomina Dziennik Wschodni, współpraca z Włochami rozpoczęła się w latach 80., kiedy to władze ówczesnego województwa zamojskiego starały się o dodatkowe środki na dokończenie budowy i wyposażenie placówki.

W latach 1992–98 do Zamościa, dzięki Fundacji  trafił specjalistyczny sprzęt i aparatura medyczna, m.in. tomograf komputerowy i nowoczesne aparaty do znieczulania. Włosi pomagali też m.in. uruchomić pracownię hemodynamiczną, organizowali kursy szkoleniowe, przyznawali stypendia dla kadry szpitala, jak również uczyli zarządzania nowoczesną placówką.

Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. św. Rafała w Krakowie powstała w kwietniu 1997 roku. Jej założycielami są Skarb Państwa oraz stowarzyszenie AISPO z siedzibą w Mediolanie.

Więcej w Dzienniku Wschodnim

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum