Zakup dentobusów pod dużym znakiem zapytania

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 września 2017 09:09

Ministerstwo Zdrowia zamierza do końca roku kupić 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych, w których mają być leczone dzieci w terenie. Realizacja planu może jednak stanąć pod znakiem zapytania. Problemem jest czas - pisze we wtorek (19 września) "Dziennik Gazeta Prawna".

Zakup dentobusów pod dużym znakiem zapytania
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Resort dostał na ten cel ekstra środki od ministra finansów: 24 mln zł. Kwotę tę zapisano w przyjętej w zeszłym tygodniu specustawie. Problem polega na tym, że w rzeczywistości na drogi może nie wyjechać taki pojazd - alarmuje Dziennik Gazeta Prawna.

- Producenci i samorządy, które już próbowały kupić dentobusy mówią wprost: nie ma szans na to, by zrealizować kontrakt do końca roku. A wtedy 24 mln przepadną - alarmuje dziennik.

Wynika to z faktu - jak pisze gazeta - że nikt w Polsce nie produkuje seryjnie mobilnych gabinetów stomatologicznych. Czas ich wykonania na indywidualne zamówienie wynosi minimum 6-9 miesięcy. A z rozmów, jakie dziennikarze Dziennika Gazety Prawnej przeprowadzili z producentami, wynika, iż nie ma możliwości, by zdążyć z wykonaniem tego rodzaju zamówienia przed końcem grudnia.

Problemem jest również to, że tak naprawdę nadal nie wiadomo, co chce zamówić resort zdrowia. W ustawie gwarantującej finansowanie zapisano jedynie, że dentobusy umożliwią zapewnienie opieki stomatologicznej dzieciom w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetu w szkole, ani w najbliższej okolicy, a także, że będą one nowocześnie wyposażone.

Nie wiadomo w związku z tym: czy będzie tam fotel, jeżeli tak - to jeden czy więcej, czy będzie można tylko przejrzeć zęby czy lakować, czy zakładać plomby? - tego wszystkiego na razie nie określono - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum