×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Zachodniopomorskie: ruszyła pierwsza pracownia PET-CT w województwie

Autor: MSX/Rynek Zdrowia30 października 2013 14:10

W Zachodniopomorskiem rozpoczął działanie pierwszy ośrodek PET-CT, który spółka Euromedic udostępniła chorym w ramach współpracy z marszałkowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie oraz Pomorskim Uniwersytetem Medycznym.

Zachodniopomorskie: ruszyła pierwsza pracownia PET-CT w województwie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Celem współpracy obu placówek jest chęć zwiększenia dostępu pacjentów z całego terenu Pomorza Zachodniego do nowoczesnej diagnostyki oraz maksymalne skrócenie czasu oczekiwania na badania. W Polsce na jeden aparat PET-CT powinno przypadać ok. 1,5-2 mln pacjentów. W naszym kraju takich nowoczesnych urządzeń jest jednak zaledwie 20, a każde z nich przeprowadza około 20 badań dziennie.

- Dzięki inwestycji firmy Euromedic prawie 2 mln mieszkańców województwa zachodniopomorskiego zyskało dostęp do badań diagnostycznych pozytonowej tomografii emisyjnej PET-CT blisko swojego miejsca zamieszkania. Do tej pory była to biała plama na diagnostycznej mapie Polski. W drodze na badania chorzy musieli pokonywać ponad 250 km - mówi prof. dr hab. nauk med. Bożena Birkenfeld, konsultant województwa zachodniopomorskiego w dziedzinie medycyny nuklearnej.

Technika PET-CT służy przede wszystkim do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych i ustalania fazy rozwoju choroby, wykluczania przerzutów, oceny żywotności komórek nowotworowych i ich rozkładu, określania miejsca biopsji oraz weryfikowania skuteczności leczenia. Ma jednak również szersze zastosowanie, może być z powodzeniem wykorzystywana w diagnostyce neurologicznej czy kardiologicznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze