Zabrze: ruszyła pracownia nanomedyczna SUM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2011 16:53

Stworzona kosztem 11,6 mln zł pracownia nanomedyczna, gdzie m.in. opracowywane będą substancje chemiczne do produkcji nowych leków, ruszyła w zabrzańskim ośrodku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zabrze: ruszyła pracownia nanomedyczna SUM
Stworzenie pracowni jest częścią wartego prawie 90 mln zł projektu "Śląska Bio-Farma", w którym uczestniczy kilka śląskich uczelni i ośrodków medycznych.

Nanomedycyna to dziedzina wykorzystująca mikrocząsteczki w diagnostyce i terapii. Specjaliści zaliczają ją do najbardziej przyszłościowych i innowacyjnych gałęzi medycyny. Niewidoczne gołym okiem nanocząsteczki wykorzystywane są m.in. w leczeniu nowotworów. Mogą być też użyte w najnowszych generacjach leków. Teraz badania w tym zakresie będzie można prowadzić również w Zabrzu.

- Stworzenie laboratorium o tak wysokim potencjale badawczym daje unikalną możliwość badania wpływu związków chemicznych, w tym także leków, na komórki i tkanki. Zastosowanie tych nowoczesnych metod stwarza możliwości badań nad podłożem molekularnym różnych chorób oraz poszukiwania nowych leków, mogących skutecznie leczyć pacjentów - wyjaśnił w czwartek (26 maja) prof. Romuald Wojnicz, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii w Zabrzu, gdzie powstało laboratorium.

Ośrodek dysponuje zaawansowanym technologicznie sprzętem, m.in. mikroskopem elektronowym oraz aparaturą, dającej możliwość fizycznego utrwalania tkanek (witryfikacji) bez ich uszkadzania. Możliwa jest także trójwymiarowa obserwacja cząsteczek w ich naturalnym stanie. W efekcie powstała pierwsza w Polsce linia technologiczna do badań materiału medycznego na poziomie rozdzielczości atomowej. Centrum nanomedyczne będzie służyło także do kształcenia studentów i kadry naukowej uczelni.

Rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Krystian Dudek, podkreślił, że nowa pracownia w Zabrzu to w Polsce pionierskie przedsięwzięcie. - Najbliższe tak zaawansowane laboratorium, z którym współpracują instytucje medyczne z naszego kraju, działa w Pradze - stwierdził Dudek.

Centrum nanomedyczne jest częścią Laboratorium Mikroskopii Elektronowej i Immunobiologii Molekularnej - to projekt istniejącego od czterech lat konsorcjum, realizującego projekt "Śląska Bio-Farma". W ramach tego przedsięwzięcia w regionie powstaje Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki. Będzie to sieć zintegrowanych i ściśle współpracujących ze sobą specjalistycznych laboratoriów badawczych, wyposażonych w odpowiednią, najczęściej unikalną aparaturę. Koszt 5-letniego projektu to prawie 90 mln zł.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum