Wyroby medyczne co zmieni się w tym roku?

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia19 czerwca 2021 15:00

Zdaniem dyrektora Dominika Dziurdy z AOTMiT, 2021 będzie przełomowym dla wyrobów medycznych ze względu na implementację rozporządzenia MDR do polskich regulacji.

2021 rokiem wyrobów medycznych – co zmieni się w tym roku? Jak wpłynie to na funkcjonowanie branży? Sesja HCC.
  • W sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, poświęconej wyrobom medycznym jej uczestnicy rozmawiali o różnorodności, dynamice branży wyrobów medycznych a także o nowych regulacjach prawnych MDR jakie obowiązują w państwach UE od 26 maja
  • Jak przekazał Jan Szulc, dyrektor Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych URPL, obecnie ustawa o wyrobach medycznych analizowana jest w komisji prawnej Rządowego Centrum Legislacji i najprawdopodobniej w ciągu miesiąca zostanie przyjęta przez Radę Ministrów
  • Jak przekonywał Arkadiusz Grądkowski, dyrektor OIGWM Polmed, konieczne jest przyspieszenie oceny technologii nielekowych, które zmieniają się bardzo dynamicznie. Nie ma bowiem ustawowego terminu takiej oceny. Zdarza się, że kiedy taka ocena się pojawia, do użytku jest gotowa już kolejna generacja takiego wyrobu

Jak podkreślał dyrektor Dziurda, nowe regulacje Medical Device Regulation (MDR), które weszły w życie 26 maja będą miały szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów i skuteczności leczenia.

U progu rewolucji

Dynamice, innowacyjności i różnorodności wyrobów medycznych poświęcona była dyskusja, w której udział wzięli Olga Ewa Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, Dominik Dziurda, dyrektor Wydziału Świadczeń Opieki Zdrowotnej AOTMiT, Arkadiusz Grądkowski, dyrektor generalny OIGWM Polmed, Igor Grzesiak, wiceprezes zarządu Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Jan Szulc, dyrektor Departamentu Informacji o Wyrobach Medycznych, URPL.

- Jesteśmy u progu rewolucji w wyrobach medycznych i w ogóle w medycynie. Jednak ta rewolucja ciągle jeszcze do nas nie dotarła - przekonuje dyrektor Dziurda.

-Wierzę, że nowe przepisy zdynamizują rynek wyrobów medycznych. Trudno mówić jedynie, że obecny rok będzie rynkiem wyrobów medycznych. Żyjemy w ogóle w erze technologii i wyrobów medycznych. To co teraz obserwujemy w technologiach informatycznych, przetwarzania informacji medycznych pozwala stwierdzić, że jesteśmy u progu rewolucji, która jeszcze nie dotarła – przekonywał.

Potężna branża

Na rynku Unii Europejskiej istnieje ponad 500 tys. rodzajów wyrobów medycznych. Od tych wydawałoby się trywialnych – pieluchomajtek, maseczek chirurgicznych i plastrów samoprzylepnych po soczewki kontaktowe, aparaty rentgenowskie, wentylatory, rozruszniki serca, oprogramowanie, implanty piersi, protezy biodra

Skrót sesji:

W Polsce działa około 3400 podmiotów wytwarzających wyroby medyczne oraz ok. 3 tys. ich importerów i dystrybutorów.

Jak mówiła wiceminister Olga Ewa Semeniuk, resort prowadzi działania na rzecz wsparcia sektora wyrobów medycznych. Podkreślała, że ta branża, jako kluczowa, znalazła swoje miejsce w Polityce Przemysłowej Polski.

Jak zwracał uwagę w czasie dyskusji dyrektor Arkadiusz Grądkowski, wyrobom medycznym w Krajowym Planie Odbudowy poświęcono zaledwie dwa słowa, kiedy lekom aż cztery strony.

– Zostały one zaledwie wymienione, wspomniano, że należy w nie inwestować - zwracał uwagę dyrektor Grądkowski.

- Mamy gorącą prośbę, aby uwzględnić w planach resortu wyroby medyczne, nie dlatego, że życzą sobie tego firmy z tej branży, ale dlatego, żeby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne polskiego pacjenta i społeczeństwa – podkreślał dyrektor Grądkowski.

Najważniejszy jest pacjent?

Jak podkreślał prezes Igor Grzesiek, beneficjentem całej branży i w ogóle fundamentem całego systemu ochrony zdrowia jest pacjent.

- To jak cały ten system oceniają Polacy jest oczywiste. Ochrona zdrowia jest permanentnie w programie naprawczym i ciągle nie możemy dotrzeć do punktu, w którym pacjent byłby usatysfakcjonowany. Podobnie jest w branży wyrobów medycznych. Jest tu wiele plusów, ale są i minusy. Przede wszystkim to drenowanie kieszeni pacjenta – podkreślał Prezes Grzesiak.

Jak mówił prezes Instytutu Praw Pacjenta, istnieją co prawda możliwości refundowania wyrobów medycznych, ale limity jakie w refundacji obowiązują są niezmieniane od prawie dwudziestu lat.

- Są, to prawda zwiększane limity ilościowe i coś w tym zakresie się ruszyło. Jednak zgodnie z raportem polski pacjent, w porównaniu z obywatelami krajów ościennych, dopłaca do wyrobów medycznych najwięcej. To pokazuje jak duże obciążenie w systemie nakładane jest na pacjenta – dodał.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum