Wyroby medyczne. NFZ zmienił zasady. Ważne dla pacjentów
Wyroby medyczne. NFZ przekazał, że do 31 sierpnia wydłużono możliwość wystawienia zleceń na wyroby medyczne za pośrednictwem m.in. systemu teleinformatycznego. Wcześniej NFZ chciał, żeby papierowe wydruki wróciły w czerwcu 2022, jednak z pomysłu wycofano się.

- Przypomnijmy: NFZ pod koniec maja zapowiedział, że od 1 czerwca powrócą papierowe wydruki zlecenia na wyroby medyczne
- Dotychczas ze względu na pandemię zlecenia można było realizować podając numer zlecenia oraz PESEL pacjenta, co niewątpliwie ułatwiło realizację zleceń
- Ostatecznie Fundusz wycofał się z powrotu do papierowych zleceń i wskazał, że w wersji elektronicznej zlecenia na wyroby medyczne będą wystawiane jeszcze do 31 sierpnia
Receptę na te leki wystawi pielęgniarka. Długa lista
Wyroby medyczne. NFZ wycofał się ze zmian. Zyskają pacjenci
Przypomnijmy: NFZ poinformował pod koniec maja, że od 1 czerwca powrócą zlecenia na wyroby medyczne w formie papierowej. W treści komunikatu Fundusz powołał się na rozporządzenie z 25 marca 2022 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.
Jednak niedługo potem NFZ wycofał ów komunikat. Ostatecznie przekazał, że forma papierowa na zlecenia na razie nie jest wymagana.
"Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, możliwość wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności została wydłużona do dnia 31 sierpnia 2022 roku" – czytamy.
Co ważne, wspomniany termin dotyczy także realizacji zleceń na podstawie podanego numeru zlecenia.
Wyroby medyczne. Co warto wiedzieć?
Przypomnijmy: wyrób medyczny to m.in. narzędzie, przyrząd, urządzenie czy materiał, który jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu w celach diagnostycznych albo terapeutycznych.
Wśród wyrobów medycznych znajdują się np. kołnierze ortopedyczne, wózki inwalidzkie czy też pojemniki na krew. Wyroby medyczne są refundowane, a zlecenia na te wyroby mogą być wystawiane maksymalnie 12 miesięcy. Niektóre wyroby (m.in. pieluchomajtki) przysługują pacjentom co miesiąc.
Co istotne, wyroby medyczne można kupić w punktach, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w tym zakresie. Dotyczy to sklepów medycznych oraz aptek. Przy zakupie wyrobów medycznych nie obowiązuje rejonizacja, ale w przypadku, gdy zlecenie zostanie podzielone na części, wówczas każdą część trzeba zrealizować w miejscu, gdzie pacjent zostawił wspomniane zlecenie.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)