Wyroby medyczne. NFZ zmienił zasady. Ważne dla pacjentów

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia15 czerwca 2022 06:05

Wyroby medyczne. NFZ przekazał, że do 31 sierpnia wydłużono możliwość wystawienia zleceń na wyroby medyczne za pośrednictwem m.in. systemu teleinformatycznego. Wcześniej NFZ chciał, żeby papierowe wydruki wróciły w czerwcu 2022, jednak z pomysłu wycofano się.

Wyroby medyczne. NFZ zmienił zasady. Ważne dla pacjentów
NFZ przedłużył termin wystawiania zleceń na wyroby medyczny. Fot. Shutterstock
  • Przypomnijmy: NFZ pod koniec maja zapowiedział, że od 1 czerwca powrócą papierowe wydruki zlecenia na wyroby medyczne
  • Dotychczas ze względu na pandemię zlecenia można było realizować podając numer zlecenia oraz PESEL pacjenta, co niewątpliwie ułatwiło realizację zleceń
  • Ostatecznie Fundusz wycofał się z powrotu do papierowych zleceń i wskazał, że w wersji elektronicznej zlecenia na wyroby medyczne będą wystawiane jeszcze do 31 sierpnia

Wyroby medyczne. NFZ wycofał się ze zmian. Zyskają pacjenci

Przypomnijmy: NFZ poinformował pod koniec maja, że od 1 czerwca powrócą zlecenia na wyroby medyczne w formie papierowej. W treści komunikatu Fundusz powołał się na rozporządzenie z 25 marca 2022 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów.

Jednak niedługo potem NFZ wycofał ów komunikat. Ostatecznie przekazał, że forma papierowa na zlecenia na razie nie jest wymagana.

"Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że zgodnie z § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 maja 2022 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego, możliwość wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności została wydłużona do dnia 31 sierpnia 2022 roku" – czytamy.

Co ważne, wspomniany termin dotyczy także realizacji zleceń na podstawie podanego numeru zlecenia.

Wyroby medyczne. Co warto wiedzieć?

Przypomnijmy: wyrób medyczny to m.in. narzędzie, przyrząd, urządzenie czy materiał, który jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu w celach diagnostycznych albo terapeutycznych.

Wśród wyrobów medycznych znajdują się np. kołnierze ortopedyczne, wózki inwalidzkie czy też pojemniki na krew. Wyroby medyczne są refundowane, a zlecenia na te wyroby mogą być wystawiane maksymalnie 12 miesięcy. Niektóre wyroby (m.in. pieluchomajtki) przysługują pacjentom co miesiąc.

Co istotne, wyroby medyczne można kupić w punktach, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w tym zakresie. Dotyczy to sklepów medycznych oraz aptek. Przy zakupie wyrobów medycznych nie obowiązuje rejonizacja, ale w przypadku, gdy zlecenie zostanie podzielone na części, wówczas każdą część trzeba zrealizować w miejscu, gdzie pacjent zostawił wspomniane zlecenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum