Wyroby medyczne. NFZ przypomina zasady refundacji. Ważne dla pacjentów

Autor: oprac. SzB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia19 maja 2022 19:30

Wyroby medyczne. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego pacjentom przysługuje refundacja wyrobów medycznych. Są to np. wózki inwalidzkie, aparaty słuchowe, a także pieluchomajtki czy cewniki.

Wyroby medyczne. NFZ przypomina zasady refundacji. Ważne dla pacjentów
Wyroby medyczne. NFZ przypomina zasady refundacji. Ważne dla pacjentów Fot. Shutterstock
  • Wyroby medyczne to m.in. protezy ortopedyczne, wózki inwalidzkie czy pieluchomajtki 
  • Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że pacjentom przysługuje ich refundacja 
  • Zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz

 

Czym są wyroby medyczne? NFZ przypomina zasady refundacji

Wyrób medyczny to narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, który jest stosowany samodzielnie lub w połączeniu w celach diagnostycznych lub terapeutycznych. 

Wyrobami medycznymi są więc np. kołnierze ortopedyczne, wózki inwalidzkie, cewniki jednorazowe czy pojemniki na krew. 

Warto przypomnieć, że wyroby medyczne są refundowane

Uprawnienia pacjentów do refundacji są weryfikowane, a następnie potwierdzane za pośrednictwem serwisów internetowych i usług informatycznych już na etapie wypisywania zaopatrzenia przez osobę do tego uprawnioną. 

W przypadku awarii wspomnianych wyżej serwisów internetowych,  weryfikacja odbywa się w wybranym przez pacjenta Oddziale Wojewódzkim NFZ na terenie całego kraju. 

Zlecenie na wyroby medyczne wystawiane maksymalnie na 12 miesięcy

Tak więc nie ma konieczności potwierdzania zleceń w odpowiednim do miejsca zamieszkania oddziale - takie rozwiązanie ułatwia więc i skraca pacjentowi realizację tego świadczenia.

- Zlecenie na wyroby medyczne mogą być wystawiane maksymalnie na 12 miesięcy - podkreślają przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia. 

Niektóre wyroby - dobrym przykładem są np. pieluchomajtki - przysługują pacjentom comiesięcznie.

Dlatego też zlecenia na nie mogą być wystawione na dłużej niż jeden miesiąc. Można je w takim wypadku zrealizować w częściach. NFZ jednak przypomina, że nie uda się zrealizować zleceń za miesiące, które już upłynęły.

Kto wystawia zlecenie na wyroby medyczne i gdzie można je kupić?

Zlecenie na wyroby medyczne wystawia najczęściej lekarz. Mogą to jednak także zrobić: pielęgniarka, położna, fizjoterapeuta oraz inne osoby uprawnione. 

Zlecenie jest drukowane przez osobę wypisującą (np. lekarza) z nowego systemu informatycznego (obowiązuje od 1 stycznia 2020). W razie braku do niego dostępu (np. z powodu awarii) osoba otrzyma ją na dotychczasowych zasadach, czyli wypisaną odręcznie.

Wyroby medyczne można kupić w punktach, które mają podpisaną umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w tym zakresie. Mowa tu więc przede wszystkim o sklepach medycznych oraz aptekach.

W przypadku zakupów, nie obowiązuje rejonizacja. Pacjent decyduje, gdzie zrobi zakupy. Jeśli jednak zlecenie zostanie podzielone na części, to każdą część trzeba zrealizować w miejscu, w którym zostawimy wspomniane zlecenie.

Produkty medyczne - jak zaznacza NFZ - mogą różnić się ceną i jakością. W przypadku wybrania wyrobu, który jest droższy niż limit refundacji, trzeba dopłacić różnicę między ceną brutto produktu a obowiązującą kwotą refundacji. 

Naprawa produktu medycznego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, część refundowanych wyrobów podlega refundowanej naprawie (np. wózki inwalidzkie). Podstawą do realizacji jest zlecenie jego naprawy - wypełnienie, potwierdzenie i wydrukowanie jest możliwe w Oddziale Wojewódzkim NFZ.

Realizacja napraw odbywa się zazwyczaj w placówce, w której pacjent dokonał danego zakupu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum