Wrocław: wykorzystują technologię termometryczną w transporcie cytostatyków

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 18 października 2016 13:20

Szpital Kliniczny nr 1 we Wrocławiu wykorzystuje nowoczesną technologię termometryczną. W pojemnikach pozwalających na transport cytostatyków instaluje rejestrator NFC. Pozwala to zachować pełną skuteczność leku, gdy wymagana temperatura transportu w każdej okoliczności musi wynosić od 2 do 8 °C.

W pojemnikach do transportu cytostatyków instaluje się rejestrator NFC. Fot. mat. prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Podczas transportu medykamentów jednym z najważniejszych czynników są warunki przechowywania materiału biologicznego czy leków. Zmiana temperatury może spowodować spadek jakości danej substancji lub wręcz zmiany własności fizyko-chemicznych np. powstanie osadu.

Aby zachować optymalne warunki w tym obszarze, wrocławska placówka zdecydowała się na zastosowanie innowacyjnej technologii opracowanej przez polsko-francuską markę z Poznania.

Głównym zadaniem tej technologii jest wskazanie temperatury i danych o lokalizacji transportu cytostatyków. Materiał zostaje zapakowany w standardowy pojemnik izotermiczny, który jest uzbrojony w rejestrator NFC. Tuż przed wysyłką leków przygotowanych w pracowni cytostatyków, personel medyczny uruchamia okres pomiarowy poprzez przyłożenie czytnika NFC do ściany opakowania transportowego. Następnie rozpoczyna się około 30 minutowy przewóz substancji szpitalnym samochodem. 

Dzięki zastosowanej innowacji, personel odpowiedzialny za skuteczność leków zyskał nowe narzędzie pozwalające monitorować jakość specyfików. Istotnym elementem jest także skrócenie czasu obsługi logistycznej transportu oraz dodatkowa informacja o momencie dotarcia leku do odbiorcy. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa danych zadbano, by system był całkowicie zabezpieczony i zaszyfrowany, odporny na wszelkie manipulacje osób postronnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum