Wrocław: udrażniają tętnice specjalistyczną miniwiertarką

Autor: Gazeta/Rynek Zdrowia • • 06 września 2011 11:59

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu jako pierwszy w Polsce kupił z grantu naukowego nowoczesne urządzenie do udrażniania tętnic. W poniedziałek (5 września) chirurdzy nową metodą zoperowali trzech pacjentów.

Wrocław: udrażniają tętnice specjalistyczną miniwiertarką
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Specjalistyczny sprzęt o nazwie Rotarex służy do mechanicznego, mniej inwazyjnego dla pacjenta udrażniania tętnic. Zabieg polega na nacięciu skóry w części udowej i dotarciu do niedrożnego miejsca w tętnicy, które jest widoczne na monitorze. Po dotarciu do zatkanego punktu, lekarz za pomocą miniwiertarki usuwa zmianę tak, aby tętnica znowu była drożna.

Zakupione przez szpital urządzenie może być wykorzystywane nie tylko do usuwania zmian miażdżycowych, ale także zatorów i zakrzepów w tętnicach.

Zabieg przy użyciu Rotarexu jest znaczniej mniej inwazyjny niż klasyczna metoda. Wykonuje się tu tylko nakłucie tętnicy w zdrowym odcinku bez konieczności szerokiego rozcinania powłok i nacinania tętnic, operacja trwa o połowę krócej a chory jest znieczulony jedynie miejscowo.

Szpital przy Kamieńskiego kupił urządzenie dzięki grantom przyznanym przez Fundację Nauki Polskiej. To jak do tej pory jedyny taki sprzęt na Dolnym Śląsku i jeden z nielicznych w kraju. Aparat kosztował 600 tys. zł.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze