Wrocław: pierwsza operacja robota da Vinci

Autor: TVN, PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2010 14:38

W poniedziałek (13 grudnia) rozpoczęła się pierwsza w Polsce operacja z zastosowaniem robota da Vinci. Urządzenie operuje mężczyznę z nowotworem jelita grubego.

Wrocław: pierwsza operacja robota da Vinci

Zastosowanie robota w chirurgii daje możliwośc wykonania bardziej precyzyjnego zabiegu. Pacjent operowany przy pomocy da Vinici odczuwa mniejszy ból pooperacyjny, ma mniejsze blizny i szybciej przechodzi rekonwalescencję.

Pierwsze takie urządzenie w Polsce będzie wykorzystywane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu na oddziałach chirurgii ogólnej, naczyniowej i onkologicznej, a także urologii, ginekologii i kardiochirurgii.

Robot składa się z czterech ramion zaopatrzonych w narzędzia chirurgiczne. Chirurdzy sterujący nim mają do dyspozycji dwie konsole. Dzięki urządzeniu chirurg uzyskuje trójwymiarowy obraz operowanej okolicy w dziesięciokrotnym powiększeniu, w naturalnych barwach, przez co ma możliwość bardzo precyzyjnego preparowania tkanek bez zbędnego kaleczenia otaczających struktur.

Sterowanie narzędziami odbywa się poprzez specjalne przekładnie, które całkowicie eliminują nawet najmniejsze drżenie rąk chirurga.

Da Vinci od lat stosowany jest w diagnostyce i terapii chorób prostaty oraz w zabiegach histerektomii (usunięcia macicy). Może być również stosowany w dziedzinie kardiochirurgii, w tym m.in. w zakresie zabiegów naprawy zastawki mitralnej czy operacjach by-passów. Lekarze z wrocławskiego ośrodka przechodzą cykl szkoleń przygotowujących do pracy z urządzeniem, które odbywają się w placówkach w Europie.

Na razie Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje zabiegów prowadzonych przy pomocy robota. Kosz takich operacji, według obliczeń dyrektora szpitala, waha się w granicach 18-24 tys. zł. W przyszły roku wrocławska lecznica chce przeprowadzić około 100 zabiegów przy użyciu da Vinci.

Więcej: www.tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum