Wrocław: magistrat ufundował szpitalowi klinicznemu sprzęt medyczny za 100 tys. zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 grudnia 2018 15:33

Aparaturę medyczną za ponad 100 tys. zł kupił do Kliniki Ginekologii i Położnictwa Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu samorząd Wrocławia. To trzy aparaty do KTG i jeden do telemetrii - podano w komunikacie przesłanym PAP.

Wrocław: magistrat ufundował szpitalowi klinicznemu sprzęt medyczny za 100 tys. zł
Oddziały Kliniki zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. Fot. Fotolia (zdj. ilustracyjne)

"To już tradycja, że tuż po świętach Bożego Narodzenia nasza klinika otrzymuje wsparcie Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. Dzięki temu wrocławianki mogą korzystać z najnowszego sprzętu medycznego. Ratujemy coraz mniejsze noworodki. Wskaźnik umieralności okołoporodowej jest coraz niższy, zwłaszcza że liczba kobiet z patologią ciąży rośnie, bo matkami zostają coraz starsze kobiety" - mówiła cytowana w komunikacie kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK przy ul. Chałubińskiego prof. Lidia Hirnle.

W tym roku wrocławski magistrat ufundował tej klinice zakup trzech aparatów do KTG, w tym do ciąży bliźniaczej, oraz nowoczesny aparat do telemetrii. W ubiegłych latach szpital otrzymał także nowoczesny aparat do USG i inkubator.

W sumie we Wrocławiu w latach 2008-2018 miasto wsparło opiekę nad matkami i dziećmi w ramach programu "Zdrowa matka i dziecko" 5 mln zł.

- Opieka nad kobietami w ciąży i noworodkami jest na Dolnym Śląsku coraz lepsza. Szpitale, m.in. dzięki wsparciu samorządów, dysponują coraz lepszym sprzętem diagnostycznym. Dzięki temu wady, które niedawno były trudne do wykrycia, są obecnie leczone jeszcze w trakcie trwania ciąży - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny ma dwie kliniki ginekologiczne o najwyższym III stopniu referencyjności: przy ul. Chałubińskiego i w szpitalu przy ul. Borowskiej. Oddziały te zapewniają pełną diagnostykę i opiekę nad pacjentkami podczas najbardziej skomplikowanych porodów. W sumie w obu klinikach ginekologicznych USK rocznie na świat przychodzi blisko 4 tys. dzieci.

- To dzięki umiejętności, wiedzy i zaangażowaniu lekarzy, w naszym szpitalu przyszło na świat dziecko, którego życie przez 55 dni podtrzymywane było w łonie matki, która była w stanie śmierci mózgowej. W naszym szpitalu na pomoc mogą także liczyć rodzice, dzieci z wadami letalnymi, którym pomagamy przejść przez dramat związany z narodzinami nieuleczalnie chorego dziecka - mówił dyrektor USK Piotr Pobrotyn.

W tym roku miasto Wrocław dofinansowało również: zakup dwóch specjalistycznych łóżek intensywnej terapii dla szpitala USK przy ul. Borowskiej, zakup sprzętu do doposażenia nowej izby przyjęć w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc, zakup kardiomonitorów dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego, zakup sprzętu i sfinansowanie remontu Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego prowadzonego przez Fundację Promyk Słońca w ramach programu "Za życiem" i wyposażenie pięciu gabinetów stomatologicznych działających we wrocławskich szkołach.

W sumie w 2018 roku miasto wsparło wrocławskie szpitale i podmioty medyczne kwotą 1,2 mln zł.

PAP - Roman Skiba

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum