Wrocław: kolejny robot Da Vinci w mieście

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 października 2018 09:06

Szpital EuroMediCare we Wrocławiu to druga lecznica w mieście posiadająca robota Da Vinci. W placówce wykonano już pierwszą operację z jego pomocą.

Wrocław: kolejny robot Da Vinci w mieście
Operacje robotowe są dzisiaj najczęściej stosowane w operacjach trudno dostępnych narządów w dolnej części jamy brzusznej, w urologii. Fot. archiwum

Pierwszym pacjentem operowanym przy użyciu robota w szpitalu EuroMediCare był 68-letni mężczyzna cierpiący na raka prostaty. Podczas zabiegu zmieniony chorobowo gruczoł został całkowicie usunięty, dzięki czemu pacjent ma szansę pełnego powrotu do zdrowia.

Operacje robotowe są dzisiaj najczęściej stosowane właśnie w operacjach trudno dostępnych narządów w dolnej części jamy brzusznej, w urologii. Pozwalają na dużą precyzję wykonania zabiegu. Chirurg w czasie operacji nie musi nawet przebywać bezpośrednio w pobliżu pacjenta.

Ze względu na mniejszą inwazyjność zabiegu niż w przypadku operacji tradycyjną metodą rekonwalescencja u pacjentów po usunięciu prostaty przebiega szybciej. Np. po robotowym zabiegu powrót funkcji trzymania moczu następuje po 44 dniach, przy operacji otwartej - po 160 dniach.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum