Wrocław: gamma-kamera w szpitalu wojskowym już działa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 listopada 2009 17:10

Nowoczesna gamma-kamera służy od środy (25 listopada) pacjentom 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Aparat pomocny przy diagnozowaniu schorzeń kardiologicznych lub onkologicznych jest jedynym tego typu urządzeniem w regionie i jednym z nielicznych w kraju.

Według kierownika Zakładu Medycyny Nuklearnej szpitala wojskowego dr Andrzeja Kołodziejczyka nowoczesny sprzęt znacznie przewyższa zalety  klasycznej scyntygrafii, czyli metody uzyskiwania obrazu narządów, a przede wszystkim oceny ich czynności, za pomocą niewielkich dawek izotopów.

Połączenie gamma-kamery z tomografem komputerowym umożliwia jednoczesną rejestrację obrazów po wstrzyknięciu farmaceutyku i przekrojów tomograficznych wykonanych dzięki promieniowaniu rentgenowskiemu.

– Dzięki temu gamma-kamera pozwala na dokładniejszą lokalizację zmian w organizmie, co za tym idzie, na zwiększenie efektywności terapii – stwierdził dr Kołodziejczyk.

Z kolei fizyk z Zakładu Medycyny Nuklearnej szpitala wojskowego Jacek Żebrowski podkreśla, że dzięki temu sprzętowi można określić dokładną lokalizację zmian chorobowych.

Pracownicy Zakładu Medycyny Nuklearnej zwracają uwagę, że nowa gamma-kamera zmniejszy czas oczekiwania na diagnostykę. Obecnie na badanie  czeka ok. 300 pacjentów. Tygodniowo pracownia jest w stanie przebadać ok. 50-60 chorych, ale zapotrzebowanie jest ogromne. Wcześniej tygodniowo pracownia była w stanie przyjąć ok. 20 pacjentów. Dzięki gamma-kamerze oczekiwanie na badania zmniejszy się z czterech miesięcy do ok. dwóch-czterech tygodni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum