Wrocław: DCO uruchomiło nowoczesny aparat do radioterapii

Autor: gazetawroclawska.pl/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2018 12:23

Dolnośląskie Centrum Onkologii uruchomiło Halcyon - najnowocześniejszy w Polsce aparat do radioterapii. Dzięki nowemu sprzętowi skróci się czas oczekiwania pacjentów, a samo naświetlanie będzie skuteczniejsze.

Dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii; FOT. PTWP

Nowy aparat Halcyon kosztował 9 mln zł, a jego zakup możliwy był dzięki ministerialnemu dofinansowaniu. Podobny działa jedynie w Szczecinie.  

Aparatem Halcyon będą leczeni przede wszystkim pacjenci cierpiący na nowotwór płuc, w którym odnotowuje się najwyższy wskaźnik śmiertelności w województwie. Terapii poddawani będą również chorzy na nowotwory piersi, prostaty, czy odbytnicy.

Jak poinformował w rozmowie z Gazetą Wrocławską dr hab. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii do tej pory dziennie z radioterapii w tym ośrodku korzystało  około 60 osób. Teraz, jeśli urządzenie będzie maksymalnie eksploatowane każdego dnia będzie można tam przeprowadzić 100 terapii. Halcyon gwarantuje pacjentom radioterapię z  większą precyzją i zredukuje granicę błędu do zaledwie kilku promili. Naświetlanie będzie trwało krócej - od kilkudziesięciu sekund do dwóch minut.

Z zabiegów radioterapii w Dolnośląskim Centrum Onkologii korzysta rocznie ok. 4 tys. pacjentów.

Więcej: gazetawroclawska.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum