Wrocław: Centrum Onkologii uruchomiło pierwszy skaner PET CT

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 czerwca 2015 17:43

Nowoczesny skaner PET CT przydatny w radioterapii uruchomiło we wtorek (23 czerwca) Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu. To pierwsze takie urządzenie w tej placówce, leczącej chorych z całego regionu.

Wrocław: Centrum Onkologii uruchomiło pierwszy skaner PET CT
FOT. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Jak powiedział PAP szef nowo powstałej pracowni PET CT dr Andrzej Kołodziejczyk, DCO było jedną z ostatnich tego typu placówek w Polsce, które nie miały dotąd skanera PET CT.

- Teraz będziemy mogli znacznie skuteczniej leczyć naszych pacjentów, ponieważ urządzenie pozwala na wykonanie jednocześnie dwóch badań. To niezwykle istotne, bo można na tej podstawie ustalić plan radioterapii, czyli dalszego leczenia - powiedział Kołodziejczyk.

PET CT daje precyzyjną informację ilościową i ocenę, jak "gorący" jest nowotwór, czyli jak się rozwija. Lekarz onkolog dzięki temu może dokładniej ustawić leczenie, np. plan radioterapii i ocenić - na kolejnym etapie leczenia - jak pacjent na nie zareagował.

Według onkologów zaletą nowoczesnego skanera jest też krótki czas badania, co zmniejsza szkodliwe dla organizmu promieniowanie.

Kołodziejczyk dodał, że PET CT w 95 proc. badań jest wykorzystywany wyłącznie do badań onkologicznych, a jakość pozyskanego urządzenia sprawi, że pacjenci na Dolnym Śląsku nie będą kierowani do innych odległych placówek. Procedura jest refundowana przez NFZ.

Urządzenie i cała pracownia kosztowała ponad 10 mln zł. Zakup sfinansowało województwo dolnośląskie m.in. ze środków unijnych, które wcześniej miały być przeznaczone na portal wiedzy e-dolnyslask.pl. Samorząd przeznaczył na ten zakup ponad 7,5 mln zł.

Rocznie DCO wykonuje ponad 80 tys. badań radiologicznych i zabiegów. Przyjmuje ponad 33 tys. pacjentów na oddziałach i ponad 117 tys. pacjentów w poradniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum