Wrocław: 155 oczyszczaczy powietrza w publicznych żłobkach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2018 20:55

15 publicznych żłobków we Wrocławiu zostało wyposażonych w 155 oczyszczaczy powietrza. Urząd Miasta pracuje też nad projektem uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą w swoich budynkach nowoczesne źródła energii.

Wrocław: 155 oczyszczaczy powietrza w publicznych żłobkach
Dzieci są najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza Fot. Archiwum

Jak poinformował na konferencji prasowej dyrektor departamentu spraw społecznych wrocławskiego magistratu (kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta) Jacek Sutryk, Wrocławski Zespół Żłobków kupił 155 oczyszczaczy powietrza, które trafiły już do 15 publicznych żłobków.

- Program wyposażenia żłobków publicznych w oczyszczacze powietrza to kolejny krok, który zrealizowaliśmy, by poprawić jakość powietrza. Próbujemy budować taki komfort w naszych placówkach, aby redukować liczbę zachorowań wśród najmłodszych - wyjaśnił.

Dyrektor Wrocławskiego Zespołu Żłobków Iwona Bugajska wskazywała, że podstawową funkcją oczyszczaczy jest usunięcie z pomieszczeń alergenów, w tym kurzu, pyłków, drobnoustrojów czy zawiesin PM2,5 i PM10. Urządzenia mają też funkcję nawilżania i jonizacji powietrza.

- Wyposażone są także we wskaźniki, które pokazują temperaturę, wilgotność oraz stan zanieczyszczenia powietrza. W zależności od wielkości placówki w jednym żłobku znajduje się od 4 do 16 takich oczyszczaczy - poinformowała.

Z budżetu miasta na zakup urządzeń przeznaczono prawie 200 tys. zł.

Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego podkreślił, że najnowszy raport NIK dotyczący smogu wyraźnie wskazuje na poważny problem zanieczyszczenia powietrza. - Jeśli nie przyspieszymy tempa rozwiązania tego problemu, zajmie nam to nawet do stu lat. Zwróciliśmy się więc do miasta, aby ufundowało takie oczyszczacze i aby znalazły się one w pierwszej kolejności w żłobkach. Powinny one pojawić się także w przedszkolach, z uwagi na to, że najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są właśnie dzieci do 7 roku życia i osoby starsze - mówił.

Sutryk przypomniał, że od września działa Lokalny Program Osłonowy, czyli system dopłat dla osób, które wymienią piece węglowe na ogrzewanie niskoemisyjne. - Ma on zredukować obawy i pomóc tym, którzy zdecydują się na wymianę źródła ciepła, a będą mieli w przyszłości wyższe koszty z tym związane. Średnia dopłata roczna, którą można uzyskać, wynosi 4 tys. zł. - zaznaczył.

Poinformował także o najnowszym projekcie uchwały zwalniającej z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą w swoich budynkach nowoczesne źródła energii. - Ta propozycja jest uzupełnieniem Lokalnego Programu Osłonowego i kolejnym krokiem w budowaniu skutecznej polityki antysmogowej we Wrocławiu - mówił.

Skarbnik miasta Marcin Urban wyjaśnił, że uchwała ma zwalniać z podatku od nieruchomości osoby, które podłączą budynek lub jego część do instalacji fotowoltaicznej, kolektora słonecznego lub pompy ciepła. - Zwolnienie z podatku potrwa do pięciu lat, do wysokości kwoty, którą przedsiębiorca czy mieszkaniec zainwestuje w wymianę starego źródła energii na nowoczesne. Taką propozycję uchwały zaproponujemy wrocławskim radnym - dodał.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum