Wojskowy Szpital Kliniczny kupił robota da Vinci. Koszt inwestycji to ponad 14,5 mln zł

Autor: • Źródło: PAP19 września 2022 17:15

1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ w Lublinie podpisał w poniedziałek umowę zakupu systemu da Vinci Xi. W pierwszej kolejności będzie wykorzystywany do zabiegów urologicznych, chirurgii ogólnej i onkologicznej. Koszt inwestycji to ponad 14,5 mln zł.

Wojskowy Szpital Kliniczny kupił robota da Vinci. Koszt inwestycji to ponad 14,5 mln zł
Lublin: 1 Wojskowy Szpital Kliniczny kupił robota da Vinci. Fot. Adobestock
  • Komendant szpitala, płk dr n. biol. Aleksander Michalski poinformował, że podpisano umowa z firmą Synektik SA
  • Obejmuje ona dostawę, instalację i uruchomienie systemu, przeszkolenie personelu oraz opiekę serwisową
  • O inwestycji szpitala w nowoczesną aparaturę poinformowano podczas konferencji prasowej w poniedziałek 19 września

Będzie używany w codziennej pracy

Płk dr n. biol. Aleksander Michalski przypomniał, że pierwsze dwie operacje z użyciem da Vinci w szpitalu przeprowadzono w grudniu 2021 r. Po przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatów producenta, lubelscy chirurdzy będą mogli używać robota w codziennej pracy.

W pierwszej kolejności, jak podano podczas konferencji, będą to zabiegi urologiczne, chirurgii ogólnej w tym chirurgii onkologicznej.

Prezes Synektik SA Cezary Kozanecki podał, że robot da Vinci zwiększa możliwości przeprowadzenia zabiegów operacyjnych.

- Ze względów anatomicznych, czy zasięgu choroby onkologicznej daje szansę szybkiego powrotu do zdrowia pacjentom, dla których innego rodzaju operacje byłyby bardziej obciążające - wyjaśnił. Dodał, że w 2021 r. w Polsce przeprowadzono łącznie ponad 2 tys. różnych operacji w asyście autoryzowanego robota da Vinci.

Zakup robota do szpitala wojskowego kosztował ponad 14,5 mln zł, z czego wkład szpitala wynosi 300 tys. zł. Pozostałe środki pochodzą z dotacji celowej otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP.

1 WSzKzP SPZOZ w Lublinie jest dwudziestym szpitalem w Polsce i drugim w Lublinie posiadającym na stałe autoryzowanego robota da Vinci. Na świecie zainstalowanych jest ponad 6 700 systemów da Vinci, którymi wykonano ponad 10 mln operacji.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum