Włocławek: szpital czeka na nowy tomograf

Autor: Gazeta Pomorska, PP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2009 14:00

Szpital Wojewódzki we Włocławku być może początkiem nowego roku doczeka się nowego tomografu.

Włocławek: szpital czeka na nowy tomograf

Szpital nie ma tomografu komputerowego. Urządzenie zepsuło się w ubiegłym roku, a jego naprawa okazała się nieopłacalna. Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski sfinansuje zakup sprzętu. Jest szansa, że za trzy miesiące włocławski szpital będzie miał nowy tomograf.

Rozstrzygnięty został przetarg na dostawę tego urządzenia. Dyrekcja szpitala od dawna starała się o tomograf. Badania poza lecznicą są bowiem drogie. Na szczęście tomograf wielonarządowy zostanie kupiony. A to dzięki dotacji przyznanej przez Urząd Marszałkowski w Bydgoszczy w wysokości 4 milionów złotych. Włocławski szpital dwukrotnie ogłaszał przetarg na dostawę tomografu. Pierwszy został unieważniony. Dyrekcja ogłosiła kolejny. Drugi przetarg został rozstrzygnięty, ale oprotestowany.

I właśnie we wtorek 1 grudnia protesty konkurencji będą rozpatrywane.  Jeśli zostanie uwzględniony, procedura związana z zakupem tomografu jeszcze się wydłuży. Jeśli nie, to za trzy miesiące urządzenie trafi do Włocławka.

Stefan Kwiatkowski zastępca dyrektora ds. lecznictwa w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznaje, że cena tomografu opiewa na kwotę wyższą niż 4 miliony złotych, ale niższą niż 4,5 miliona. Dyrekcja ma nadzieje, że protesty nie zostaną uwzględnione, chociaż rozumie postępowanie firm.

– Nie wiem skąd pojawiła się w mediach informacja o koszcie zakupu w wysokości 7 milionów. Nie w jednym szpitalu zapewne pojawiło się myślenie jaki to tomograf szpital kupuje. Obowiązuje nas taka, a nie inna procedura przetargowa i każdy walczy o swoje. Z punktu widzenia pacjentów jest to sytuacja dramatyczna, bo każdy przypadek urazowy, udaru czy neurologiczny musimy transportować do innych placówek. To poza generowaniem kosztów doskwiera pacjentom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum