PAP/Rynek Zdrowia | 10-11-2010 17:21

Wlk. Brytania: opracowali szybki test zakażeń

Brytyjskie konsorcjum opracowało prosty test, który umożliwia każdemu samodzielne sprawdzenie, czy nie padł ofiarą choroby przenoszonej przez kontakty seksualne.

Problem ten dotyczy w dużej mierze młodych ludzi, którzy często wstydzą się odwiedzić lekarza. Miniaturowy, podobny do testu ciążowego, elektroniczny chip może być dla takich osób bardzo pomocny.

Aby przeprowadzić badanie, wystarczy nanieść próbkę moczu lub śliny na małą płytkę i podłączyć ją do komputera albo telefonu komórkowego. W ciągu kilku minut pojawi się komunikat mówiący, czy doszło do zakażenia i jeśli wynik będzie pozytywny, urządzenie określi rodzaj infekcji.

Opracowanie mikrolaboratorium przez firmę Electronic Self-testing Instruments for Sexually Transmitted Infections kosztowało 4 mln funtów. W pracach nad urządzeniem uczestniczyli eksperci od mikrobiologii, zdrowia publicznego, mikroinżynierii i telekomunikacji.

W Wielkiej Brytanii test będzie kosztował mniej niż jeden funt i będzie szeroko dostępny w aptekach, supermarketach i ustawionych w różnych miejscach automatach.