Wielkopolskie: dzięki temu urządzeniu niepełnosprawni mają kontakt ze światem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 12:09

Już około 50 niepełnosprawnych w kraju i za granicą korzysta z opracowanego i wdrożonego w 2011 roku w Ostrowie Wlkp. systemu pn. Sensor, umożliwiającego kontakt ze światem osobom o największym stopniu niepełnosprawności ruchowej.

System, zarządzany za pomocą komputera, umożliwia nawiązywanie kontaktów osobom cierpiącym nawet na całkowity paraliż kończyn dolnych i górnych, w tym także nie mówiącym. Jego pomysłodawcami są Roman Biadała i Edward Tyburcy z Ostrowa.

Ważne jest, by chory wykonywał jakiś ruch świadomie i nie ma znaczenia, czy będzie to ruch powiekami, opuszkami palców, czy mięśniami twarzy - mówią wynalazcy. Jak podkreśla Biadała, system ma służyć nie tylko osobom sparaliżowanym, ale np. osobom po amputacji rąk.

Sensor pozwala na sterowanie urządzeniami gospodarstwa domowego, sprzętem RTV, wykonywanie prac biurowo-administracyjnych, informatycznych, menedżerskich i wielu innych.

- Urządzenie umożliwia niepełnosprawnym powrót do codziennego życia. Mogą wyrazić swoją myśl, to co czują, nie tylko przez mruganie, czy poruszanie ustami, brodą (...), ale przez samodzielne napisanie tekstu - podkreśla Biadała. Do nawiązania kontaktu z komputerem wystarczą ruchy w zakresie od 1 do 2 milimetrów.

Sensor został zaprezentowany w 2011 roku przez Biadałę na Florydzie i w Nowym Jorku, gdzie korzystają już z niego pierwsze osoby. Pod koniec grudnia 2011 roku zapoznano z nim także specjalistów jednej z klinik dla osób niepełnosprawnych w Niemczech. - Poproszono nas tam o dodatkowe wyposażenie systemu o tryb natychmiastowego wywoływania alarmu. Wystarczy, że osoba troszeczkę się poruszy, zostaje on uruchamiany - mówi Biadała.

System kosztuje od 1150 zł do 1500 zł, ale potrzebny jest do tego jeszcze komputer.  - To niezbyt duże kwoty, ale dla niepełnosprawnych jest to często bariera finansowa, z którą nie mogą sobie poradzić - ubolewa Biadała.

Ostrowski samorząd pozyskał w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego ponad 350 tys. zł na zakup systemu wraz z komputerem dla 30 mieszkańców. Program ma być realizowany przez 5 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum