×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Wielkopolskie: 75 mln zł z UE dla szpitali na zakup sprzętu, m.in. robota da Vinci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia05 stycznia 2018 14:32

Ponad 75 mln zł z UE trafi do wielkopolskich szpitali. Dzięki tym środkom kupiony zostanie m.in. pierwszy w regionie system do chirurgii robotowej da Vinci. Przy jego pomocy w Wielkopolskim Centrum Onkologii będzie wykonywanych rocznie ok. 400 zabiegów.

Wielkopolskie: 75 mln zł z UE dla szpitali na zakup sprzętu, m.in. robota da Vinci
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dofinansowanie na realizację projektów otrzymało 16 wielkopolskich placówek. Łączna wartość projektów to ponad 105 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 75 mln zł.

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podpisał umowy z częścią beneficjentów. Jak mówił, "potrzeby w placówkach opieki zdrowotnej są właściwie nieustające i staramy się je zaspokajać zarówno z budżetu województwa, jak i korzystając z funduszy Unii Europejskiej".

- Dofinansowanie zostało przyznane projektom naszych szpitali wojewódzkich, wysokospecjalistycznych i projektom szpitali powiatowych, jak również podmiotów, które na rynku medycznym funkcjonują, a są np. podmiotami prywatnymi - one też mają prawo sięgnąć po te środki. Wszystkie projekty skupiły się głównie na wyposażeniu w nowoczesny sprzęt medyczny - mówił marszałek.

System do chirurgii robotowej Da Vinci zamierza kupić Wielkopolskie Centrum Onkologii. Robot Da Vinci to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie medyczny system robotowy na świecie, wspomagający operacje chirurgiczne. Jak tłumaczył PAP dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii prof. Julian Malicki, charakteryzuje się on niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością. Wielkopolskie Centrum Onkologii będzie pierwszą placówką w regionie, która będzie dysponowała takim sprzętem.

- Jak wynika ze statystyk, na świecie przy pomocy chirurgii robotowej dominują zabiegi w zakresie chirurgii ginekologicznej i urologicznej. Również dynamicznie chirurgia ta rozwija się w zakresie nowotworów głowy i szyi, oraz w zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. To główna pula zabiegów, jakie mogą być wykonywane przy pomocy tego urządzenia - zaznaczył.

Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyznał także środki unijne z WRPO 2014+ na projekt Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii zakładający modernizację Szpitala w Ludwikowie i powstanie oddziału onkologii "jednego dnia", w którym pacjent przebywa do 24 godzin. Sprzęt i wyposażenie medyczne kupią także szpitale w Poznaniu i Chodzieży. Pieniądze z UE na realizację projektów trafiły również do Wojewódzkich Szpitali Zespolonych w Lesznie, Kaliszu i Koninie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum