Wielkopolska: będzie ponad 300 nowych łóżek dla chorych na COVID-19

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 16 października 2020 09:54

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk poinformował na konferencji prasowej, w czwartek, 15 października o decyzjach zwiększających liczbę miejsc covidowych w wielkopolskich szpitalach o ponad 300. Takie działania są niezbędne w obliczu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń. Coraz więcej chorych wymaga też hospitalizacji i podłączenia do respiratora.

Wielkopolska: będzie ponad 300 nowych łóżek dla chorych na COVID-19
Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Jak podaje Urząd Wojewódzki dla Wielkopolski ten bufor ma stanowić zabezpieczenie na najbliższe dni. Najwięcej pacjentów ma docelowo przyjąć szpital w Wolicy, w którym dostępnych będzie 120 miejsc.

- Dziś w Wielkopolsce mamy ponad 800 zakażeń. Szpital przy ulicy Szwajcarskiej w Poznaniu jest prawie wypełniony - mam świadomość potrzeby jego odciążenia. Ale mam również świadomość, że zwiększenie liczby zakażeń musi spowodować elastyczność naszych działań. Elastyczność to szpitale blisko domu - mówił wojewoda Mikołajczyk.

Łącznie na podstawie kilkunastu decyzji wojewody do 22 października do dyspozycji Wielkopolan będzie dostępnych blisko 1200 łóżek - obecnie jest ich ponad 830. Prócz Wolicy decyzje obejmą po kilkanaście covidowych łóżek m.in. w szpitalach w Kępnie, Międzychodzie, Ostrowie Wielkopolskim czy Środzie Wielkopolskiej.

Wojewoda odniósł się również do pytań o nowe strefy czerwone w Wielkopolsce. Podkreślił, że niezależnie od tego, które miasta w Wielkopolsce będą tą strefą objęte, powinniśmy wszędzie zachowywać się tak, jakby strefa czerwona nas obowiązywała.

Wojewoda zaapelował by nie lekceważyć pandemii koronawirusa i obowiązku noszenia maseczek. - Każdy, kto dziś wygłasza poglądy o fikcyjnej pandemii, niech przestanie myśleć tylko o sobie, ale pomyśli o tych, którzy są obok. Którzy nie chcą tracić zdrowia, nie chcą umierać. Nie fundujmy sobie wzajemnie nieszczęścia. Bo nikt na to nie zasłużył. Dla nas jako wielkopolskiego społeczeństwa jest to test solidarności. Solidarności mimo uprzedzeń, własnych przekonań i poglądów - mówił Mikołajczyk.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum