Wielka Brytania: mini rezonans dla wcześniaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2017 13:05

W Royal Hallamshire Hospital w Wielkiej Brytanii testowany jest pierwszy mini rezonans, w którym można badać mózg wcześniaków - informuje BBC News.

Wielka Brytania: mini rezonans dla wcześniaków
W Wielkiej Brytanii testowany jest mini rezonans dla wcześniaków. Na zdjęciu - rezonans dla dorosłych. Fot. Archiwum

Pomysłodawcą nowego urządzenia jest prof. Paul Griffiths z University of Sheffield; jest to rezonas 3 teslowy i skonstruowali go specjaliści firmy GE Healthcare. Aparat ma rozmiary pralki automatycznej i może być wykorzystywany w pomieszczeniu znajdującego się obok oddziału intensywnej opieki neonatologicznej.

Prof. Griffiths uważa, że rezonans neonatologiczny jest potrzebny, ponieważ wcześniaki są czasami w takim stanie, że ryzykowne jest przewożenie ich do osobnego budynku lub w inne miejsce szpitala, gdzie zwykle znajduje się rezonans tradycyjny. Dlatego rzadko wykorzystuje się go u wcześniaków. Badanie noworodka można również przeprowadzić przy użyciu aparatu USG, ale jest on znacznie mniej dokładny w obrazowaniu poszczególnych struktur mózgu.

Neonatologiczny rezonans testowany jest również w USA, w Children's Hospital w Massachusetts. Jest to jednak 1,5 teslowy aparat wykorzystywany w ortopedii, który jedynie przystosowano do badania wcześniaków.

W Royal Hallamshire Hospital w Wielkiej Brytanii mini rezonansem przebadano dotąd około 40 wcześniaków. Jednym z nich była 24-tygodniowa dziewczynka, u której doszło do krwotoku mózgu. Urodziła się 6 listopada i waży obecnie zaledwie 1,28 kg. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum