×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Warsztaty dla kobiet zainaugurują działalność Centrum Szkoleniowego Chirurgii Robotycznej WIM

Autor: oprac. MCD • Źródło: Rynek Zdrowia, WIM-PIB22 marca 2023 16:00

W piątek, 24 marca, Centrum Szkoleniowe Chirurgii Robotycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym (WIM-PIB) zainicjuje oficjalnie swoją działalność. Z tej okazji odbędą się bezpłatne warsztaty dla kobiet chirurgów w zakresie wykorzystania robota da Vinci w chirurgii ogólnej.

Warsztaty dla kobiet zainaugurują działalność Centrum Szkoleniowego Chirurgii Robotycznej WIM
24 marca swoją działalność zainicjuje Centrum Szkoleniowe Chirurgii Robotycznej w WIM-PIB Fot. mat. prasowe WIM-PIB
 • Z badań fundacji „Kobiety w chirurgii” wynika, że na koniec 2022 roku tylko trzy kobiety w Polsce miały uprawnienia operatorek robota da Vinci
 • W piątek i sobotę, 24 i 25 marca, panie będą miały okazję wziąć udział w warsztatach z cyklu szkoleń organizowanych przez Fundację wspólnie z firmą Synektik. Wydarzenie zainicjuje działalność nowo powstałego Centrum Szkoleniowego Chirurgii Robotycznej WIM-PIB 
 • Wojskowy Instytut Medyczny od 3 lat dysponuje robotem i ma bogate doświadczenie, którym chce się podzielić z uczestniczkami szkoleń
 • - Jesteśmy pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym dwa zestawy operacyjne, na których specjaliści WIM wykonali już ponad 500 zabiegów w aż siedmiu dziedzinach medycyny - mówi dyrektor WIM-PIB gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak

Otwarcie Centrum Szkoleniowego Chirurgii Robotycznej WIM i szkolenia dla pań 

Kolejna odsłona warsztatów z zakresu wykorzystania robota da Vinci zainicjuje działalność Centrum Szkoleniowe Chirurgii Robotycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym – Państwowym Instytucie Badawczym (WIM-PIB). Uczestniczki szkolenia będą miały unikalną możliwość udziału w dwóch operacjach na narządach miednicy mniejszej w tym samym czasie.

Zespoły chirurgiczne będą pracowały z wykorzystaniem dwóch robotów da Vinci na nowym oddziale Centrum Chirurgii Robotycznej.

W minionym roku, dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony, WIM-PIB wyposażył swoje kolejne kliniki i zakłady w nowoczesny sprzęt służący diagnostyce i terapii chorych. 

- Dzięki realizowanym konsekwentnie oraz z wielkim rozmachem inwestycjom kapitał własny instytutu przekroczył w ostatnim roku kwotę miliarda złotych, klasyfikując jednostkę kolejny rok z rzędu jako najlepiej wyposażony, zasobny podmiot leczniczy w kraju - mówi dyrektor WIM-PIB gen. prof. Grzegorz Gielerak.

Jak podkreśla, jednostka zawsze wiele uwagi poświęcała wdrażaniu nowoczesnych metod opieki i leczenia. Jedną z nich, dynamicznie rozwijaną w okresie ostatnich dwóch lat jest chirurgia robotowa.

- Jeszcze chwilę temu, na początku naszej drogi, byliśmy dziesiątym ośrodkiem w kraju, w którym rozpoczęto wykonywanie tego rodzaju zabiegów. Dziś jesteśmy pierwszym szpitalem w Polsce posiadającym dwa zestawy operacyjne, na których specjaliści WIM wykonali już ponad 500 zabiegów w aż siedmiu dziedzinach medycyny. Jednocześnie prowadzimy działania nad wdrożeniami kolejnych dziedzin chirurgii - łącznie będzie to siedem dziedzin chirurgii - mających dziś zastosowanie w robotyce chirurgicznej. Co ważne, niektóre z nich: torakochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia tarczycy są pierwszymi zastosowaniami w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie - podkreśla gen. prof. Gielerak.

Jednym z filarów działalności Centrum Chirurgii Robotycznej jest ciągłe szkolenie, obejmujące zarówno pogłębianie umiejętności chirurgów już operujących z wykorzystaniem systemów robotycznych, jak też przygotowanie nowych zespołów do pracy.

- Szkolenia dotyczą zarówno lekarzy operatorów, jak i personelu biorący udział w zabiegu, czyli lekarzy asystujących i instrumentariuszki. Operacje robotyczne ze względu na swoją specyfikę wymagają wysokiego poziomu zaangażowania w zabieg całego zespołu, zwłaszcza przygotowania do obsługi technicznej urządzeń o najwyższym stopniu zaawansowania technologicznego - zaznacza płk dr n. med. Jacek Doniec, kierownik Centrum Chirurgii Robotycznej WIM-PIB. 

Fot. mat. prasowe WIM-PIB
Fot. mat. prasowe WIM-PIB

W WIM na potrzeby szkoleń są dwie robotyczne sale operacyjne w ramach jednego bloku operacyjnego.

- Dodatkowo wszystkie kursy koordynowane są przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WIM-PIB. Szkolenia na różnych poziomach zaawansowania dla niemal wszystkich certyfikowanych specjalności zabiegowych będą odbywały się w sposób ciągły, dodatkowo cyklicznie organizowane będą warsztaty służące wymianie doświadczeń - zapowiada płk dr Doniec.

Na około 80 chirurgów pracujących w asyście systemu da Vinci jest tylko 5 kobiet

Zaplanowane na 24 i 25 marca w WIM warsztaty są czwartymi z cyklu szkoleń organizowanych przez Fundację Kobiety w Chirurgii wspólnie z firmą Synektik - wyłącznym dystrybutorem systemu robotycznego da Vinci. Po raz pierwszy natomiast zaproszony do współpracy został Wojskowy Instytut Medyczny.

Celem warsztatów jest zachęcenie kobiet chirurgów do pracy z wykorzystywaniem zaawansowanych technologii, które są korzystne zarówno dla pacjenta, jak i operatora. 

Program szkolenia obejmie obserwację na żywo operacji wykonanych w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci. Omówiona zostanie także specyfika, wyzwania i korzyści zabiegów wykonywanych tą metodą.

Zespoły operujące zaprezentują techniczne możliwości robota. Będzie także możliwość wzięcia udziału w praktycznych ćwiczeniach przy konsoli, wyrabiających koordynację wzrokowo-ruchową.

Pierwsze tego typu warsztaty odbyły się, przypomnijmy, z inicjatywy Joanny Szyman Prezes, Szpitala NEO Hospital w Krakowie w lutym 2022 roku.

Kolejne w czerwcu w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 2 PUM w Szczecinie i ostatnie w grudniu 2022 r. w szpitalu Medicover w Warszawie. Organizowane są jako cykl szkoleń dla chirurżek z całej Polski zainteresowanych wykorzystaniem w swojej pracy robota da Vinci.

- W 2020 roku w USA kobiety stanowiły 38,4 proc. wszystkich chirurgów. W Polsce panie tworzyły grupę 57,3 proc. wśród wszystkich lekarzy, natomiast już tylko 13,4 proc. pośród chirurgów. Obecnie na około 80 chirurgów pracujących w asyście systemu robotycznego da Vinci w polskich szpitalach jest tylko 5 kobiet. Liczymy, że dzięki obserwacji zabiegów wykonywanych przez najbardziej doświadczonych lekarzy w całym kraju oraz możliwość praktycznego przetestowania robota da Vinci, zachęcimy panie do nowych technologii i będą stanowiły coraz większy procent wśród certyfikowanych operatorów - opowiada Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik.

Wykorzystanie chirurgii robotycznej jest już standardem w świecie. Liczba globalnie wykonanych zabiegów chirurgicznych w asyście systemu da Vinci przekroczyła 11 milionów. Zainstalowanych jest ponad 7,4 tys. robotów da Vinci w 67 krajach. W Polsce jest obecnie 26 autoryzowanych systemów da Vinci, a w 2022 roku wykonanych zostało ponad 3,5 tys. robotycznych procedur chirurgicznych.

Fot., mat. prasowe DA VINCI
Fot., mat. prasowe DA VINCI

Chirurgia robotyczna da Vinci rekomendowana jest do ponad 200 rodzajów zabiegów. W Polsce najczęściej wykonywane są operacje urologiczne oraz ginekologiczne. Wojskowy Instytut Medyczny wykonuje najszerszy zakres operacji obejmujących:

 • urologię,
 • ginekologię,
 • kardiologię,
 • chirurgię ogólną,
 • chirurgię głowy i szyi,
 • torakochirurgię.

Wśród pacjentów dominują osoby z patologiczną otyłością, przy których system da Vinci, jak przekonują eksperci, bardzo dobrze się sprawdza -  powoduje mniejsze ryzyko powikłań, krwotoków, szybszy proces gojenia, krótszy czas pobytu w szpitalu i skraca czas rekonwalescencji w domu.

Warsztaty poprzedzi w piątek (24 marca, godz. 13 - budynek główny, IV p.) konferencja prasowa z udziałem: płk dr n. med. Artura Bachta, zastępcy dyrektora WIM-PIB, komendanta Centralnego Szpitala Klinicznego MON
płk dr n. med. Jacka Donieca, dr n. med. Andrzeja Kwiatkowskiego, kierownika kursu „Warsztaty da Vinci Kobiety w chirurgii" i kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM-PIB,
Artura Ostrowskiego, dyrektora zarządzającego da Vinci, firmy Synektik,
dr n. med. Magdaleny Wyrzykowskiej, członkini zarządu Fundacji Kobiety w Chirurgii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum