Warszawa: wojskowa placówka ma najnowocześniejszy tomograf w Polsce

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2013 15:44

W Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie uruchomiono najnowocześniejszy w Polsce tomograf komputerowy, który zapewnia obrazowanie w jakości HD.

Warszawa: wojskowa placówka ma najnowocześniejszy tomograf w Polsce

Najnowsze tomografy (tzw. spektralne) pozwalają rozróżnić poszczególne rodzaje tkanek, rejestrują różnice np. pomiędzy tkankami zawierającymi wapń lub jod, co nie jest możliwe w tradycyjnej tomografii monochromatycznej. Dzięki temu lepiej można wykryć np. zator płuc wywołany skrzepliną, gdy dochodzi do zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej.

Uruchomiony w WIM najnowszej generacji tomograf Discovery CT750 umożliwia obrazowanie spektralne serca. - Dokładnie widać stan tętnic wieńcowych oraz jamy serca. Możemy również nawigować w organizmie pacjenta pokazując wnętrze tchawicy, oskrzela i naczyń płuc - podkreślał dr Arkadiusz Zegadło z Zakładu Radiologii WIM.

Podobnie można trójwymiarowo obrazować głowę i wnętrze przewodu pokarmowego - żołądka, jelita cienkiego i grubego. - W razie potrzeby jesteśmy w stanie zeskanować całego człowieka - dodał radiolog.

Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM podkreślił, że nowe urządzenie zwiększa szanse przeżycia osobom z licznymi obrażenia odniesionymi w wypadkach i katastrofach, gdyż szybsza i lepsza diagnostyka przyśpiesza zastosowanie metod ratujących życie.

Dodał, że w WIM ratuje się najwięcej ofiar wypadków i katastrof w województwie mazowieckim. Tutaj trafiają również niemal wszyscy weterani poszkodowani podczas misji w Afganistanie. - Nigdzie nowy tomograf nie przyda się tak bardzo, jak w naszym ośrodku - powiedział.

Prof. Romana Bogusławska-Walecka, szefowa Zakładu Radiologii WIM, zwróciła uwagę, że w nowoczesnej radiologii oprócz wysokiej jakości obrazowania równie ważne jest zmniejszenie dawki promieniowania, na jakie narażony jest pacjent podczas badania. Nowy tomograf jest nową jakością również i pod tym względem.

W środkach kontrastujących wykorzystuje się promieniotwórczy jod, który może powodować przejściową nefropatię pokontrastową. - Radiologiczne środki cieniujące są trzecią przyczyną niewydolności nerek pochodzenia szpitalnego, na które przypada 11-12 proc. wszystkich przypadków tego schorzenia. Na szczęście w ostatnich 10 latach częstość występowania nefropatii pokontrastowej się zmniejszyła dwukrotnie - powiedział dr Zegadło.

W nowym tomografie kontrast stosowany jest w dawce nawet o 40 proc. mniejszej. Podczas badania pacjent narażony jest na promieniowanie o połowę mniejsze.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum