Warszawa: w WIM działa pierwszy w Polsce system analiz medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 października 2015 16:38

W Wojskowym Instytucie Medycznym powstał pierwszy w Polsce system analiz medycznych - powiedział we wtorek (20 października) w Warszawie dyrektor ośrodka, prof. Grzegorz Gielerak, podczas konferencji "Jakościowy skok w opiece nad pacjentami".

Warszawa: w WIM działa pierwszy w Polsce system analiz medycznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Spotkanie poświęcone było najnowocześniejszemu wyposażeniu diagnostycznemu i terapeutycznemu, jakie powstało w WIM w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Zakupiono m.in. angiograf obrazujący stan naczyń krwionośnych, najnowszej generacji rezonans magnetyczny o mocy 3 Tesli oraz pozytonową tomografię emisyjną (PET).

- Powstała również hybrydowa sala operacyjna, w której mogą być wykonywane zarówno coraz częściej stosowane zabiegi mało inwazyjne, jak i klasyczne, np. na otwartej jamie brzusznej - powiedział prof. Marek Maruszyński, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej i endowaskularnej.

Według specjalisty, operacje mało inwazyjne ratują życie chorych, którzy z powodu dużego zagrożenia groźnymi powikłaniami nie kwalifikują się do tradycyjnej operacji. Jako przykład podał zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej. Dawniej śmiertelność takich operacji była tak duża, że często rezygnowano w ogóle z jej przeprowadzenia.

- Dziś zamiast skalpela używany drobne cewniki wprowadzane do chorego naczynia krwionośnego. W ten sposób leczymy chorego od środka, w miejscu, w którym rozwinęła się choroba - powiedział prof. Maruszyński.

Podobnie jak hybrydowa sala operacyjna łączy różne urządzenia medyczne i techniki operacyjne, w Wojskowym Instytucie Medycznym powstał system informatyczny "TeleMedNet II" łączący wszystkie najważniejsze urządzenia diagnostyczne ośrodka.

- Stworzyło to zupełnie nowe możliwe wykrywania chorób, jak i ich leczenia - powiedział dr inż. Piotr Murawski, szef oddziału teleinformatyki WIM.

System umożliwia kompleksowe analizowanie wszystkich danych uzyskiwanych w poszczególnych klinikach i oddziałach Instytutu. Włączono do niego m.in. skaner histopatologiczny, który na ekranie przekazuje obraz pobranej od chorego próbki tkanki takiej samej jakości jak ten, który lekarz ogląda pod mikroskopem.

- Wiele analiz medycznych komputery same mogą wykonać, np. w nocy, wystarczy tylko odpowiednio je zaprogramować - podkreślił dr Murawski.

Dodał, że zastosowano oprogramowanie przyjazne dla obsługujących je specjalistów.

Kierownik zakładu medycyny nuklearnej, prof. Mirosław Dziuk mówił o rewolucji, jaka dokonała się w technice obrazowania diagnostycznego. Z większą precyzją ukazywane są struktury anatomiczne narządów wewnętrznych, a jednocześnie można śledzić jak one funkcjonują (tzw. obrazowanie czynnościowe), a nawet jak się zmieniają w trakcie leczenia. Umożliwia to m.in. nakładanie na siebie obrazów uzyskiwanych z różnych aparatów, np. z tomografu komputerowego z rezonansem magnetycznym lub z pozytonową tomografią emisyjną.

Rezonans magnetyczny o mocy 3 Tesli pozwala w przestrzeni trójwymiarowej obrazować narządy ruchome, takie jak mięsień sercowy, który się kurczy i obraca wokół własnej osi, a także płuca i jamę brzuszna, co jeszcze niedawno było nie do pomyślenia.

- Aparat taki pozwala nawet zajrzeć do wnętrza mózgu i obrazować drobne włókna nerwowe istoty białej (tworzącej szlaki łączące różne rejony kory oraz obszary pozakorowe - PAP) - powiedział kierownik zakładu radiologii lekarskiej WIM, dr Artur Maliborski.

Rezonans o tak dużej mocy u chorego z udarem niedokrwiennym mózgu pozwala określić, jakie jego obszary nie zostały jeszcze uszkodzone, ale nadal są zagrożone niedotlenieniem. Ukazuje również kanaliki łzowe o średnicy 0,4 mm, drobne naczynia krwionośne, kości i chrząstki stawowe.

- Nowe metody diagnostyczne i operacyjne zwiększają skuteczność leczenia i są dla chorego bardziej bezpieczne - podkreślił prof. Grzegorz Gielerak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum