Warszawa: tomografy, rentgeny, aparaty do znieczulania w prezencie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 grudnia 2009 15:12

Do kilku stołecznych szpitali dziecięcych trafią tomografy komputerowe i inny sprzęt specjalistyczny.

Pieniądze na ich zakup szpitale otrzymają z funduszy Unii Europejskiej, Ministerstwa Zdrowia, Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego „Polkard”. Tylko do Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ulicy Litewskiej i filii placówki przy Działdowskiej trafią m.in.: dwa tomografy, dwa aparaty do znieczulenia, jedno stanowisko do intensywnej terapii, trzy aparaty rentgenowskie.

Z nowego sprzętu pacjenci mają korzystać od marca 2010 roku.

– To bardzo dobra wiadomość na święta. Nie pamiętam, żebyśmy kiedykolwiek dostali aż tyle aparatury – mówi Robert Krawczyk, dyrektor placówki.

Szpital przy Litewskiej należy do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i nie może liczyć na wsparcie finansowe właściciela, dlatego ma duże braki sprzętowe. Oddziały szpitalne udaje się odnawiać i wyposażać głównie dzięki fundacji Przyjaciele Szpitala Dziecięcego przy ul. Litewskiej, która działa od 15 lat.  W tym czasie na rzecz lecznicy przekazała ponad 20 mln zł. Przyjaciele zapłacili m.in. za wymianę okien, remonty, utworzenie oddziału dziennego kardiologii. Leżą tu dzieci, które przychodzą na kilkugodzinne badania.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum