Warszawa: rozmowy o polsko-irańskiej współpracy w dziedzinie medycyny nuklearnej

Autor: Dariusz Ciepiela • Źródło: DC/Rynek Zdrowia   • 02 września 2016 14:03

Delegacja Ministerstwa Zdrowia Iranu, z szefem tego resortu Seyedem Hassani Ghazizade Hashemi, odwiedziła Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). W trakcie rozmów poruszono m.in. zagadnienia dotyczące realizacji kontraktu na dostawę 20 akceleratorów medycznych jak i dalszej współpracy w obszarze medycyny nuklearnej.

Warszawa: rozmowy o polsko-irańskiej współpracy w dziedzinie medycyny nuklearnej
Podczas wizyty irańskiej delegacji w NCBJ; FOT. Facebook

Głównym tematem rozmów delegacji irańskiej z ekspertami NCBJ był kontrakt na dostawy 20 akceleratorów medycznych, możliwe do realizacji na podstawie podpisanej w 2012 roku umowy o wzajemnej współpracy. Taki kontrakt mógłby wejść w życie już w przyszłym roku.

Strona irańska zyskałaby innowacyjne urządzenia do nowo powstających centrów radioterapii i poszerzenie dostępu do tej metody leczenia chorób nowotworowych. Natomiast NCBJ zapewniony miałby stabilny rozwój i zamówienia na kolejne lata dla Zakładu Aparatury Jądrowej.

- W naszym instytucie nieustannie podnosimy kompetencje w obszarze medycyny nuklearnej. Na całym świecie znani już jesteśmy z produkcji radiofarmaceutyków pod marką NCBJ-POLATOM. Naświetlamy również tarcze uranowe dla produkcji molibdenu. Chcielibyśmy mieć równie silną pozycję w produkcji akceleratorów medycznych - mówi dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ. - Kontrakt z partnerami z Iranu stwarza taką możliwość.

Historia kontaktów NCBJ w Iranie sięga lat 90. XX wieku. Produkowane przez NCBJ akceleratory medyczne były pierwszymi urządzeniami tego typu w Iranie i pozwoliły wdrożyć w praktyce realizowane za pomocą akceleratorów formy radioterapii chorób nowotworowych.

Rządowa delegacji Islamskiej Republiki Iranu złożyła w Polsce wizytę na zaproszenie wicepremiera i ministra rozwoju, Mateusza Morawieckiego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum