Warszawa: pacjenci szpitala na Szaserów także będą korzystać z robota da Vinci

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 10 lipca 2020 18:05

Wojskowy Instytut Medyczny i firma Synektik SA zawarły w piątek (10 lipca) umowę na dostawę systemu robotycznego da Vinci. Szpital na Szaserów w Warszawie będzie jedenastym ośrodkiem w Polsce, w którym pacjenci będą korzystać z tego urządzenia.

Warszawa: pacjenci szpitala na Szaserów także będą korzystać z robota da Vinci
Po podpisaniu umowy na dostawę systemu da Vinci dla Wojskowego Instytutu Medycznego; FOT. WIM

WIM planuje wykorzystywać system zarówno do zabiegów przeprowadzanych wśród wojskowych pacjentów, jak i dla realizacji operacji wśród cywili w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Roboty chirurgiczne są szeroko wykorzystywane przez szpitale wojskowe na całym świecie, a operacyjna terapia szeregu rozpowszechnionych schorzeń w asyście robotów jest w większości rozwiniętych krajów standardem. W Wojskowym Instytucie Medycznym od lat z sukcesem wdrażamy nowoczesne metody leczenia, stawiając na zaawansowane technologie medyczne i nieustannie podnosząc wiedzę, doświadczenie i umiejętności naszych specjalistów - mówi dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.

- Decyzja o wdrożeniu robotyki do działalności leczniczej naszej placówki jest naturalną konsekwencją polityki rozwoju WIM - dodaje.

- Praktyczne wykorzystanie robotów w operacjach onkologicznych stało się̨ wyznacznikiem najwyższego standardu postępowania w wiodących centrach medycznych świata. Rozwój tej dziedziny jest dynamiczny i na tyle obiecujący, że WIM jako wiodący podmiot leczniczy w Polsce, korzystający w codziennej praktyce z najnowocześniejszych metod diagnostyki i leczenia, podjął decyzję o wejściu na najwyższy poziom technologiczny poprzez wdrożenie robotyki chirurgicznej - podaje WIM na swojej stronie.

Robot da Vinci Xi to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii medycznych na świecie. Do tej pory zainstalowano prawie 5,5 tys. takich urządzeń, a z użyciem tego systemu wykonano już ponad 7,2 mln operacji. Charakteryzuje się niezwykłą precyzją i małą inwazyjnością realizowanych za jego pomocą procedur. Jego zadaniem nie jest wyręczenie chirurga przy stole operacyjnym, ale wsparcie go w najtrudniejszych fazach zabiegu.

Robot niweluje drżenie zmęczonych rąk, pomaga dotrzeć do trudno dostępnych anatomicznie miejsc, ocenić lokalizację guza, zachować margines zdrowej tkanki czy wydatnie ogranicza ubytek krwi podczas zabiegu.

- Coraz więcej polskich szpitali docenia korzyści, jakie oferuje chirurgia robotyczna. Tym bardziej cieszymy się, że tak renomowany i wiodący szpital jak WIM jako pierwsza wojskowa placówka medyczna w Polsce dołącza do grona ośrodków wykorzystujących rozwiązania robotyczne w medycynie - komentuje Cezary Kozanecki, założyciel i prezes Synektik SA, wyłącznego dystrybutora systemów da Vinci w Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum