Warszawa: otwarcie hybrydowej sali operacyjnej w IHiT

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 marca 2012 15:05

Najnowocześniejszą w Polsce hybrydową salę operacyjną otwarto w Instytucie Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Wykonywane będą w niej małoinwazyjne zabiegi przeprowadzane wewnątrz naczyń krwionośnych.

- Hybrydowa sala operacyjna oznacza, że w razie konieczności w jednym miejscu można przeprowadzić klasyczną operację chirurgiczną, jak też pełną diagnostykę obrazową - powiedział prof. Piotr Szopiński, kierownik kliniki chirurgii naczyniowej IHiT.

Dzięki takiemu rozwiązaniu chory nie musi być przewożony w inne miejsce na badania ani na drugą salę operacyjną. Zwiększa to jego bezpieczeństwo i umożliwia chirurgom szybką reakcję w przypadku ewentualnych komplikacji.

Sala operacyjna powstała zaledwie w 9 miesięcy. - Wyposażona jest w najnowocześniejszą aparaturę jaka stosowana jest w chirurgii wewnątrznaczyniowej - powiedział prof. Szopiński. Dzięki niej będzie można wykonać zabiegi usunięcia tętniaków aorty brzusznej, udrożnienia tętnicy udowej, kończyn dolnych czy poszerzenie tętnicy nerkowej.

Do obrazowania wnętrza naczyń krwionośnych wykorzystywany jest angiograf stacjonarny z funkcjami tomografii komputerowej. Jest też urządzenie udrażniania tętnic i żył oraz aparat do ultrasonografii wewnątrznaczyniowej stosowany jedynie w dwóch innych ośrodkach w Polsce.
bezpieczeństwo zabiegów.

Na środku sali o powierzchni 70 mkw. znajduje się tzw. pływający stół operacyjny, który można obracać dookoła i przechylać go we wszystkich kierunkach, co daje nieograniczone możliwości obrazowania. Jest nawet podgrzewany materac przeciwodleżynowy oraz elektryczne koce termiczne zmniejszające wychłodzenie pacjenta podczas długotrwałego zabiegu.

Lampy operacyjne wyposażone są w specjalne kamery rejestrujące obraz w jakości HD. Ogniskowane są one w polu operacyjnym za pomocą wiązki laserowej, która zapewnia też intensywność i barwę światła z uwzględnieniem głębokości pola operacyjnego oraz liczby osób przeprowadzających operację.

- Takie hybrydowe sale operacyjne oraz małoinwazyjne zabiegi są przyszłością chirurgii - uważa Jarosław Iwanowski, kierownik radiologii diagnostycznej i zabiegowej IHiT. Są przede wszystkim mniej obciążające dla chorego. 

-
Ich zaletą, jest również to, że można je bezpiecznie powtarzać u tego samego pacjenta w związku z tym samym schorzeniem, co w przypadku klasycznej operacje jest trudniejsze i bardziej ryzykowne - powiedział Iwanowski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum