Warszawa: nowy rezonans magnetyczny w szpitalu klinicznym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 maja 2011 20:04

Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie ma nowy rezonans magnetyczny. W przekazaniu go lecznicy uczestniczyła w poniedziałek (9 maja) minister zdrowia Ewa Kopacz.

Warszawa: nowy rezonans magnetyczny w szpitalu klinicznym

Rezonans magnetyczny jest coraz częściej stosowany w diagnozowaniu pacjentów. W latach 2007-2011 w mazowieckich szpitalach pojawiło się 12 takich urządzeń. Rocznie jednym aparatem badanych jest 4-5 tys. osób.

Ewa Kopacz podkreśliła, że w 2007 r. na przeprowadzane w ten sposób badania wydano 101 mln złotych, a w 2010 roku już 221 mln zł. Według minister oznacza to, że dostęp do tych badań jest coraz szerszy.

Kierownik pracowni rezonansu magnetycznego szpitala przy ul. Banacha Andrzej Ciechanowski podkreślał, że dzięki rezonansowi magnetycznemu można precyzyjnie zlokalizować ognisko chorobowe, dokładnie ocenić położenie guza, a także innych zmian w organizmie.

Badanie umożliwia ocenę struktur anatomicznych całego człowieka w dowolnej płaszczyźnie, także trójwymiarowo, a szczególnie dobrze ocenę ośrodkowego układu nerwowego i tkanek miękkich kończyn. Obecnie jest to metoda pozwalająca w najlepszy sposób ocenić ewentualne zmiany chorobowe z dokładnością do kilku milimetrów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum