Warszawa: dziecięcy SOR z nowym tomografem od WOŚP

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2015 14:27

Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala dziecięcego przy ul. Niekłańskiej w Warszawie dysponuje dzięki WOŚP nowoczesnym tomografem komputerowym; oficjalne przekazanie urządzenia miało miejsce w czwartek (2 kwietnia).

Warszawa: dziecięcy SOR z nowym tomografem od WOŚP
Fot. Archiwum

Tomograf umożliwia wczesne wykrycie i skuteczne leczenie wielu skomplikowanych schorzeń. Sprzęt został zakupiony ze środków zebranych podczas ubiegłorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Uroczyste przekazanie urządzenia odbyło się w obecności Jerzego i Lidii Owsiaków, marszałka Mazowsza Adama Struzika, dyrektor placówki Małgorzaty Stachurskiej-Turos, personelu szpitala i przedstawicieli producenta.

Szpital przy Niekłańskiej jest jedynym na Mazowszu posiadającym dziecięcy SOR; w 2014 r. przyjęto tam ponad 50 tys. małych pacjentów.

- Sprzęt jest nam bardzo potrzebny. Tomograf, którym dysponowaliśmy do tej pory był wyeksploatowany - już dwukrotnie zmieniano w nim lampy, niebawem trzeba byłoby zrobić to po raz trzeci - wskazała dyrektor placówki. Jak mówiła, w szpitalu jest tylko jeden tomograf - w czasie kiedy poprzedni nie mógł pracować pacjentów trzeba było transportować do innych placówek.

Dyrektor ds. medycznych Fundacji WOŚP Lidia Owsiak podkreśliła, że nie jest to jedyny sprzęt przekazany w ostatnim czasie przez orkiestrę szpitalowi przy ul. Niekłańskiej. - Dzięki wykorzystaniu środków z 22. Finału szpital otrzymał także m.in. aparat do lokalizacji naczyń, mikroanalizator, dwa transportowe aparaty monitorujące, zestaw do trudnej intubacji, specjalistyczny wózek transportowy, monitor do szybkiego pomiaru parametrów życiowych oraz pierwszy w Polsce unit laryngologiczny - wskazała. Wszystkie te urządzenia trafią na Szpitalny Odział Ratunkowy.

Jerzy Owsiak podkreślał, że zakupy sprzętu możliwe są dzięki ofiarności osób wspierających Orkiestrę. - To nie jest tak, i ja o tym zawsze mówię, że gdzieś istnieje państwo które tylko z podatków ma wszystko; nie ma takich miejsc. Nawet najbogatsze kraje pomagają sobie w ten sposób, że obywatele zbierają środki. Dziękujemy wszystkim, którzy wrzucali pieniądze do puszek - powiedział. Jak dodał, orkiestra kupuje zawsze najlepszy sprzęt, nie traktując ceny jako decydującego kryterium zakupu.

Szef WOŚP poinformował, że w SOR przy ul. Niekłańskiej testowany będzie monitor do szybkiego pomiaru parametrów życiowych. Zapowiedział, że jeśli się sprawdzi Orkiestra zakupi je także dla innych SOR-ów. Urządzeniem tym lekarz sprawdza w poczekalni jak czują się mali pacjenci i którzy powinni być najpilniej przyjęci - wyjaśnił.

W tegorocznym 23. Finale WOŚP zebrała ponad 53 mln zł; w roku ubiegłym podczas 22. Finału Orkiestra zebrała ponad 52,4 mln zł. Fundacja informuje, że przez ponad dwie dekady działalności zakupiła tysiące urządzeń za kwotę ponad 590 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum