Warszawa: dla rodziców czuwających przy hospitalizowanych malcach

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 14:30

Fundacja Serce Dziecka prezentuje szpitalom specjalne fotele...

Szpitale nie mają pieniędzy na dodatkowe lub nowe meble dla rodziców. Niektórzy z nich całe noce spędzają na siedząco na krzesełku lub na karimatach rozłożonych pomiędzy lub pod łóżkami. Nadzieja w darczyńcach. Jednym z nich jest stołeczna Fundacja Serce Dziecka, działająca na rzecz dzieci z wadami serca.

– Wiemy jak ważna jest obecność rodzica podczas hospitalizacji dziecka, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup specjalnych rozkładanych foteli, by rodzice mieli większy komfort odpoczynku. Szczególnie chcieliśmy zadbać o te mamy, które karmią noworodki – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Parafianowicz, wiceprezes zarządu.

Jak podkreśla, uciążliwe warunki z jakimi przychodzi zmagać się rodzicom spędzającym dnie i noce przy dziecku, wynikają nie tylko z braku funduszy, ale i miejsca na oddziałach.

– Na wielu oddziałach przestrzeń jest na tyle niewielka, że wygospodarowanie stałych miejsc odpoczynku dla rodziców, odbywałoby się kosztem liczby łóżek dla małych pacjentów. Stąd też pomysł na fotele, które pozwalają przyjąć pozycję półleżącą, a gdy nie są użytkowane łatwo je złożyć i odstawić w bezpieczne miejsce.

Dotychczas fotele trafiły do Kliniki Kardiochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu (6 foteli) oraz do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi (3 fotele).

– Rodzice naszych małych pacjentów mają do dyspozcyji leżanki, łóżka polowe oraz trzy pokoje dla rodzica i dziecka z pełnym węzłem sanitarnym i osobnymi łóżkami. Fotele najlepiej sprawdzają się przy karmieniu dzieci oraz dziennym odpoczynku – mówi Alina Kacprzak, pielęgniarka oddziałowa z łódzkiej lecznicy.

Pięć kolejnych foteli trafi wkrótce do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, następne do Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matka i Dzieckiem w Poznaniu.

W ramach swojej działalności Fundacja Serce Dziecka wspiera i finansuje opiekę nad dzieckiem w trakcie leczenia szpitalnego m.in. dofinansowując rodzicom noclegi, obiady, dojazdy do szpitala. Prowadzi też wypożyczalnię sprzętu medycznego, umożliwiającego powrót dziecka do domu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum