×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Warszawa: będą leczyć z pomocą noża gamma

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2010 17:17

W Warszawie otwarto Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, pierwszą w Polsce placówkę, w której guzy mózgu będą leczone metodą Gamma Knife.

Warszawa: będą leczyć z pomocą noża gamma
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ta nowoczesna technologia radiochirurgiczna umożliwia precyzyjne i bezinwazyjne leczenie nowotworów. Aparatura znajduje się w Centrum Neuroradiochirurgii Allenort, prywatnej placówce współpracującej z Wojewódzkim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie.

‒ To jest doskonały sprzęt, w doskonałych rękach fachowców tutejszego szpitala ‒ powiedziała obecna na otwarciu placówki żona prezydenta RP, Anna Komorowska. 

Koszt jednego zabiegu szacowany jest na około 30 tys. zł, ale grupa Allenort, która sprowadziła urządzenie do Polski, stara się, by zabiegi wykonywane technologią Gamma Knife były finansowane przez NFZ. Pierwsze z nich planowane są na styczeń 2011 r. 

‒ Mamy nadzieję, że Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje zabiegi i leczenie tą metodą będzie całkowicie bezpłatne ‒ powiedział prezes zarządu Grupy Allenort Grzegorz Goryszewski. Jak poinformował PAP, przygotowana jest już procedura finansowania zabiegów i trwają rozmowy z NFZ. 

Obecny na inauguracji wiceminister zdrowia Marek Twardowski potwierdził, że finansowanie zabiegów Gamma Knife przez państwo jest możliwe. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy zakończą się negocjacje. 

Gamma Knife to nowoczesne urządzenie, które wykorzystuje promieniowanie kadmowe do leczenia m.in. nowotworów mózgu. Urządzenie może emitować jednocześnie około 200 różnych wiązek promieniowania. Osobne wiązki nie są szkodliwe dla pacjenta ani zabójcze dla nowotworu, ale skupienie ich na jednym miejscu powoduje zniszczenie komórek. Gamma Knife umożliwia skoncentrowanie promieniowania na precyzyjnie wybranych obszarach mózgu i unicestwienie zmienionych chorobowo komórek. 

Za pomocą „noża gamma” możliwe jest usuwanie guzów mózgu o średnicy nie przekraczającej 3,5 cm. Leczone mogą być w ten sposób także niektóre naczyniaki. 

Leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne, a po zabiegu pacjent zwykle nie wymaga hospitalizacji. 

Jak zaznaczył prof. Mirosław Ząbek, kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bródnowskim, dzięki tej nowej technologii osiąga się lepsze wyniki leczenia przy zachowaniu większego bezpieczeństwo pacjenta. Gamma Knife, zdaniem neurochirurga, powoduje też mniej efektów niepożądanych niż leczenie metodami inwazyjnymi. 

‒ Jest to urządzenie wykorzystujące jedne z najbardziej zaawansowanych technologii, jakie istnieją ‒ podkreślił prof. Mirosław Ząbek. Zespół polskich specjalistów już przeszedł szkolenia dotyczące obsługi aparatury Gamma Knife. 

Inauguracji placówki towarzyszyła konferencja prasowa „Guzy Mózgu ‒ Przełom w leczeniu”, zorganizowana przez Wojewódzki Szpital Bródnowski i Fundację Urszuli Jaworskiej. 

Według ekspertów, w Polsce co roku notuje się ok. 3 tys. nowych przypadków raka mózgu. Poinformowano, że do grona Ambasadorów Honorowych fundacji dołączyły m.in. Anna Komorowska i minister zdrowia Ewa Kopacz.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze