WUM: tak działa inteligentny robot UVD do sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia

Autor: IBX, WUM/Rynek Zdrowia • • 03 kwietnia 2020 19:18

3 kwietnia 2020 r. na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprezentowano inteligentnego robota UVD, który już wkrótce trafi do pierwszego szpitala w Polsce - Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. Jego głównym zadaniem będzie wyręczenie ludzi w sterylizacji obszarów wysokiego ryzyka zakażenia i zredukowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota Fot. materiały prasowe

- W Polsce jest to pierwszy egzemplarz tego robota, pracuje on pełną parą w wielu szpitalach w Chinach, w około 2000 placówek robot spełnia swoje zadanie. W europejskich szpitalach, we Włoszech czy w Wielkiej Brytanii również wprowadzono go do praktyki klinicznej. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej prezentacji nasze szpitale klinczne wchodzące w skład UCK WUM również będą mogły poszczycić się posiadaniem takiego sprzętu - mówił rektor WUM, prof. Mirosław Wielgoś podczas prezentacji urządzenia.

- Dlatego też bardzo zachęcamy wszelkich ewentualnych sponsorów, wszystkie instytucje i osoby, które mogłyby nam pomóc w jego nabyciu do tego typu pomocy. Zarówno Centralny Szpital Kliniczny UCK WUM przy ul. Banacha jak i Dziecięcy Szpital Kliniczny UCK WUM są szpitalami dedykowanymi do walki z koronawirusem. Posiadanie takiego sprzętu bardzo ułatwiłoby nam prowadzenie skutecznej walki z rozprzestrzenianiem się wirusa - dodał rektor.

Robert Tomasz Krawczyk, dyrektor UCK WUM podkreślił, że rozwiązania tego typu jak zautomazowany proces dezynfekcji powierzchni szpitalnych, głównie sal chorych, bloków operacyjnych, korytarzy jest rozwiązaniem ultranowoczesnym, a na dzisiejsze czasy "rozwiązaniem wręcz wymarzonym".

Robot UVD skutecznie usuwa wszelkie patogeny poprzez niszczenie promieniami ultrafioletowymi ich struktury DNA, ograniczając w ten sposób rozprzestrzenianie się koronawirusów bez narażania personelu szpitala na ryzyko infekcji. Jest w pełni autonomiczny, po wstępnym zaprogramowaniu nie wymaga obsługi. Z jednej strony zapewnia skuteczną walkę z patogenami takimi jak koronawirusy czy bakterie, przyczyniając się do znacznego ograniczenia ryzyka infekcji. Z drugiej ogranicza koszty dezynfekcji dzięki oszczędności czasu i kosztów pracy personelu.

- Badania potwierdziły skuteczność dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC o poziomie 99,99% w przypadku wirusów z grupy korona - zaznaczył Adam Centkowski, specjalista do spraw nowych technologii medycznych firmy MED&CARE, dystrybutora sprzętu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum