WOŚP zakupiła pierwszy w Polsce aparat PET-CT dedykowany dzieciom. Otrzyma go...

Autor: JW/Rynek Zdrowia • • 07 października 2020 13:40

We wtorek (6 października) Fundacja WOŚP dokonała zakupu aparatu do badań PET-CT, pozwalającego na precyzyjne lokalizowanie ognisk chorób nowotworowych u dzieci. Sprzęt o wartości blisko 16 mln zł ma otrzymać Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

WOŚP zakupiła pierwszy w Polsce aparat PET-CT dedykowany dzieciom. Otrzyma go...
Fot. Archiwum

"Fundacja WOŚP, przeznaczając środki przekazane przez społeczeństwo, dokonała zakupu pierwszego w Polsce takiego urządzenia dedykowanego dzieciom. To sprzęt o wartości 15 890 000 złotych" - czytamy na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

PET-CT to urządzenie, które pozwala na precyzyjne lokalizowanie ognisk chorób nowotworowych u dzieci - stanowi połączenie dwóch badań: pozytonowej tomografii emisyjnej (PET) oraz tomografii komputerowej (CT). Specjaliści są potem w stanie wdrożyć terapię celowaną, która precyzyjnie uderza w zmiany chorobowe - a to skutkuje mniej inwazyjnym leczeniem małych pacjentów.

Zwyciężyła oferta firmy Siemens. Urządzenie działać będzie w jednym z największych specjalistycznych szpitali pediatrycznych w Polsce, Instytucie “Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka”.

"Do tej pory te urządzenia funkcjonowały w Polsce tylko dla dorosłych. A my postanowiliśmy ogłosić Konkurs Ofert, czyli zakupy dedykowane dzieciom. W Polsce będzie to pierwsze takie urządzenie dedykowane dzieciom, w Europie jest ich kilka" - napisał na Facebooku Jerzy Owsiak, prezes zarządu Fundacji WOŚP.

- Za wszystkimi dziećmi, które takich badań będą potrzebowały, musi iść cały system finansowania samego badania i wszystkich procedur z nim związanych. (...) Dlatego zwracam się do Pana Ministra Zdrowia, aby pomógł Fundacji wprowadzić takie standardy już od przyszłego roku - zaznaczył z kolei za pośrednictwem strony internetowej Orkiestry Owsiak.

Do tej pory WOŚP przekazała do Centrum Zdrowia Dziecka ponad 1200 urządzeń o łącznej wartości ponad 53 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum