PAP/Rynek Zdrowia | 12-11-2019 15:17

WOŚP przekazał szpitalowi w Ostrowie Wlkp. tomograf i aparat do RTG

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak przekazał we wtorek (12 listopada) ostrowskiemu szpitalowi powiatowemu sprzęt medyczny o łącznej wartości 4 mln zł.

Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Ze sprzętu kupionego z pieniędzy zebranych podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy skorzystają w ostrowskim szpitalu nie tylko dzieci, ale też dorośli pacjenci - poinformował w wtorek dyrektor szpitala przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Bierła.

Do Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w OStrowie Wlkp. trafił najnowszej generacji tomograf komputerowy i aparat do RTG.

- To jest kosmiczny sprzęt. Jeszcze rok temu mogliśmy tylko o nim pomarzyć, ale, jak widać, marzenia się spełniają - powiedział dyrektor Bierła.

- Oba urządzenia są warte ok. 4 mln zł. Do tej pory - podkreślił podczas uroczystości Jerzy Owsiak - ostrowski szpital otrzymał sprzęt wart 3 mln zł.

- A więc podwyższyliśmy stawkę. To jest najpiękniejsze rozliczenie i oby się tak wszyscy rozliczali. Żebyśmy mówili o momencie, kiedy są zbierane pieniądze, a potem, kiedy ten sprzęt można dotknąć palcem - powiedział Owsiak.

Prezes WOŚP zaapelował, "żeby przy okazji pamiętać o tych, z każdej opcji politycznej, którzy nam coś obiecywali i aby ich trzymać za słowo". - Wszyscy mówili, że polska służba zdrowia będzie mocno dofinansowana, więc trzymajmy ich za słowo, bo tu nie chodzi o politykę, tylko o nasze zdrowie i o to, żebyśmy nie musieli stać w kolejkach, a personel medyczny miał zadowalającą pracę - powiedział Owsiak w Ostrowie Wlkp.

Podkreślił podczas uroczystości, że "szpital w Ostrowie Wlkp. daje sobie radę".

- To nie jest łatwe w dzisiejszej polskiej rzeczywistości, gdzie brakuje 86 tys. lekarzy i 100 tys. osób z tzw. personelu medycznego. Jeżeli nie będziemy o tym myśleli, o tych, którzy dysponują naszymi pieniędzmi z podatków, to może nie być tak łatwo, bo za moment nie będzie miał kto stać przy tym sprzęcie - powiedział Owsiak.

W tym roku mija dokładnie 20 lat, kiedy do szpitala w Ostrowie Wlkp. trafił pierwszy sprzęt od fundacji Owsiaka.

- Dziś nie ma praktycznie oddziału, na którym nie byłoby urządzeń z charakterystycznym serduszkiem - powiedział dyrektor szpitala Dariusz Bierła.