WOŚP kupuje sześć tomografów komputerowych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2010 15:39

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zamierza kupić m.in. sześć tomografów komputerowych za pieniądze zebrane w ramach tegorocznego Finału WOŚP.

Wartość sprzętu wyniesie ok. 20 mln zł. Urządzenia mają zostać przekazane specjalistycznym ośrodkom w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Lublinie i Kielcach.

Wiceprezes Fundacji, prof. Bohdan Maruszewski z warszawskiego Centrum Zdrowia Dziecka przypomniał, że wyposażenie szpitali w wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny to kontynuacja rozpoczętych w zeszłym roku przez WOŚP działań zmierzających do uruchomienia Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci. Na ten cel przeznaczone są środki zarówno z tegorocznego, jak i ubiegłorocznego Finału WOŚP.

Za pieniądze zebrane w zeszłym roku Fundacja kupiła 61 aparatów USG, które trafiły do 61 ośrodków, tworząc sieć punktów wczesnej diagnostyki dziecięcej. Środki zebrane w tym roku przeznaczone są na wyposażenie głównych dziecięcych klinik onkologicznych.

Jerzy Owsiak, prezes Fundacji zaznaczył, że WOŚP kupuje sprzęt w zależności od potrzeb. Jego zdaniem za 2-3 miesiące aparatura będzie już pracowała w lecznicach, do których trafi. Jerzy Owsiak zaznaczył, że kolejnym krokiem Fundacji będzie akcja informacyjna skierowana do rodziców, która ma uświadomić, jak ważne są regularne badania dzieci.

Jak powiedział krajowy konsultant ds. onkologii dziecięcej prof. Jerzy Kowalczyk, urządzenia kupione przez WOŚP umożliwiają precyzyjną diagnostykę wielu schorzeń, nie tylko onkologicznych. Dają możliwość szybkiej, małoinwazyjnej diagnostyki. Badanie trwa krótko, co ma duże znaczenie, bo dzięki temu nie musi być wykonywane w znieczuleniu. Wykorzystuje też mniejszą dawkę promieniowania, co jest istotne, ponieważ przy chorobach onkologicznych badanie trzeba często powtarzać.

Prof. Kowalczyk poinformował, że nowotwory rozpoznaje się u ok. 1,2 tys. dzieci rocznie. Do tego dochodzi 500-600 małych pacjentów, u których następują nawroty, co daje ok. 2 tys. dzieci rocznie w trakcie intensywnego leczenia. Ocenił, że dzięki programowi, który uruchamia WOŚP, o kilkanaście procent może zwiększyć się wyleczalność nowotworów, co oznacza, że można uratować ok. 100 dzieci rocznie.

W czasie tegorocznego Finału WOŚP zebrano blisko 43 mln złotych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum