WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów neonatologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 listopada 2013 14:45

847 urządzeń dla 183 oddziałów neonatologicznych planuje kupić Fundacja WOŚP podczas konkursu ofert, który rozpoczął się w czwartek (14 listopada). Trzymajcie kciuki za przebieg negocjacji, bo na ceny zaproponowane przez producentów nas nie stać - mówił Jurek Owsiak dziennikarzom.

WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów neonatologicznych

Konkurs potrwa do piątku (15 listopada). Jak podkreślał szef WOŚP, przed przedstawicielami fundacji są dwa dni intensywnych negocjacji. 

Owsiak tłumaczył, dlaczego WOŚP kupuje sprzęt dla oddziałów z I stopniem referencyjności (czyli takich, gdzie rodzą się dzieci z prawidłowo przebiegających ciąż). - Jeszcze 10 lat temu takich urządzeń dla szpitali pierwszego stopnia byśmy nie kupowali. Ale obecnie warto, żeby i takie oddziały miały sprzęt najwyższej klasy, który kiedyś zarezerwowany był dla placówek z trzecim stopniem - mówił.

Dr Jolanta Baszczeska, neonatolog i ekspertka WOŚP, dodała, że pierwszy stopień referencyjności mają szpitale, gdzie teoretycznie rodzą się zdrowe dzieci. - Ale takich szpitali nie ma. W każdym mogą urodzić się dzieci z jakimiś schorzeniami. Ten sprzęt kupujemy po to, by lekarze w każdym szpitalu mogli uratować każde dziecko - tłumaczyła.

Owsiak poinformował, że zakupy realizowane będą za pieniądze zebrane podczas ostatniego, 21. Finału. Przypomniał, że w czasie kolejnego Finału WOŚP również grać będzie na rzecz noworodków - zebrane środki sfinansują kupno sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej.

Jak dodał, podczas 22. Finału WOŚP po raz drugi zbierać będzie również pieniądze także dla oddziałów geriatrycznych. - Jeśli gdziekolwiek powstanie nowy oddział, my go wyposażymy - zadeklarował Owsiak, apelując do NFZ by uwzględnił konieczność tworzenia oddziałów geriatrycznych w swoich planach finansowych.

Szef WOŚP odniósł się także do sytuacji w szpitalu Pszczynie, który otrzymany od fundacji sprzęt przesunął z geriatrii na inne oddziały. - Pszczyna będzie miała odebrany sprzęt, pojedzie do trzech innych placówek: w Częstochowie, Katowicach i Rydułtowach - poinformował.

Podkreślił, że WOŚP musi trzymać się ustalonych zasad i nie będzie zgadzała się na samowolne przesuwanie sprzętu kupionego dla konkretnego oddziału, nawet jeśli na innych może być bardziej potrzebny. - Jeśli odpuścimy, wszystko się rozsypie. Kontrolujemy, co dzieje się ze sprzętem od nas, jest też kontrola społeczna - mówił Owsiak. Zaznaczył, że fundacja nie obraża się na szpital i zależy jej, by oddział geriatryczny w Pszczynie był - jeśli miasto tego dopilnuje, WOŚP ponownie go wyposaży.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum