WOŚP kupi dla 25 oddziałów nefrologicznych sprzęt za 14,5 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2011 14:42

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chce zakupić 373 nowoczesne urządzenia medyczne - dla 25 oddziałów nefrologicznych i intensywnej terapii dzieci w Polsce. W piątek (9 września) w Warszawie otwarto konkurs ofert dla producentów sprzętu medycznego.

WOŚP kupi dla 25 oddziałów nefrologicznych sprzęt za 14,5 mln zł
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
34. konkurs Fundacji WOŚP na oferty sprzętu medycznego - to pierwszy konkurs w tym roku, w ramach którego Fundacja chce zakupić specjalistyczny sprzęt za ok. 14,5 mln zł.

Fundacja planuje za pieniądze, pozyskane podczas XIX Finału WOŚP, zakupić 373 urządzenia, w tym m.in. 30 aparatów do hemodializ, 17 nefrologicznych aparatów USG, 60 kardiomonitorów oraz 35 aparatów do ciągłych metod leczenia nerkozastępczego.

Ocenę urządzeń, oferowanych przez 25 międzynarodowe i krajowe firmy, przeprowadzi komisja ekspertów złożona z lekarzy z całej Polski, a ostateczną decyzję podejmą władze Fundacji.

Konkurs ofert ma zakończyć się w nocy z piątku na sobotę, następnie Fundacja w komunikacie poinformuje, które szpitale otrzymają nowy sprzęt.

W listopadzie, w ramach kolejnego konkursu ofert, Fundacja planuje kupić sprzęt do terapii urologicznej.

"Ostatnie zakupy dla oddziałów nefrologicznych miały miejsce 10 lat temu i to również była inicjatywa Wielkiej Orkiestry. Ze strony państwa nie zaobserwowaliśmy żadnych poważniejszych ruchów w tej sprawie" - stwierdził otwierając konkurs szef WOŚP Jerzy Owsiak.

Prof. Ryszard Grenda z komisji ekspertów WOŚP przypomniał, że zakupy sprzed 10 lat zmieniły oblicze polskiej dializoterapii, umożliwiając przeprowadzanie dializ domowych. "Zakupiony wówczas sprzęt zestarzał się jednak, ponadto pojawiły się nowe technologie diagnostyczne, umożliwiające jeszcze wcześniejsze wykrywanie wad nefrologicznych" - zaznaczył.

XIX Finał WOŚP odbył się 9 stycznia 2011 r., na zakup sprzętu dla oddziałów nefrologicznych i urologicznych zebrano wówczas 47 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum