WOŚP gra już od ćwierćwiecza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 stycznia 2018 08:55

3 stycznia 1993 r., tj. 25 lat temu, miał miejsce pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ciągu ostatnich 25 edycji Fundacja WOŚP zebrała ponad 825 mln zł na specjalistyczny sprzęt dla oddziałów dziecięcych oraz opiekę medyczną dla seniorów.

WOŚP gra już od ćwierćwiecza
W ciągu ostatnich 25 edycji Fundacja WOŚP zebrała ponad 825 mln zł Fot. Archiwum

Tematem pierwszego Finału WOŚP były choroby serca najmłodszych pacjentów. Na ten cel udało się zebrać ponad 1,5 mln dolarów (dokładnie 1 535 440,68). Pieniądze przeznaczono wówczas na zakup: kardiomonitorów, inkubatorów, defibrylatorów, pomp strzykawkowych, pulsoksymetrów, CPAP-ów, respiratorów.

- Tak naprawdę zaczęliśmy grać tylko po to, żeby kupić jedno urządzenie: sztuczne płuco-serce dla Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Warszawie, bez którego nie może być przeprowadzona żadna zaawansowana operacja kardiochirurgiczna - mówił PAP rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies.

- Polscy kardiochirurdzy mieli wówczas problem - albo takie urządzenie dostaną, albo nie będą operować. To właśnie apel lekarzy był impulsem do pierwszego Finału WOŚP - dodał.

Dobies podkreślił, że dzięki zebranym podczas pierwszego Finału funduszom udało się kupić sprzęt do wszystkich klinik kardiochirurgii w Polsce.

Fundacja w ciągu 25 lat zebrała ponad 825 mln zł na wsparcie polskiej medycyny. Środki zebrane w corocznej zbiórce publicznej są przeznaczane na realizację celu danego Finału, czyli przede wszystkim na zakup sprzętu medycznego i finansowanie programów medycznych dla najmłodszych.

Dobies przyznał, że wybór celu, na jaki ma być przeznaczona zbiórka pieniędzy w danym roku, to jedna z najtrudniejszych decyzji, jakie musi podjąć Fundacja. - Podejmuje ją zarząd Fundacji, który musi zebrać wiedzę i wybrać tę dziedzinę medycyny, której będzie poświęcony kolejny Finał. Staramy się zawsze wybrać taką, która najbardziej potrzebuje wsparcia i pomocy - zaznaczył rzecznik WOŚP.

Obecnie do najpilniejszych obszarów wymagających wsparcia zaliczył odziały neonatologiczne, które są celem tegorocznego 26. Finału, oraz geriatrię.

Dobies podkreślił, że geriatria (która w tym roku nie jest celem Finału), wciąż należy do "najbardziej zapomnianych i niedofinansowanych dziedzin medycyny". - W pewnym sensie uświadomiliśmy, że w ogóle istnieje coś takiego jak geriatria w polskich szpitalach - ocenił Dobies.

Przypomniał, że dzięki WOŚP polskie oddziały geriatryczne mają nowy specjalistyczny sprzęt, a co za tym idzie "nową jakość leczenia i opieki nad pacjentami".

W każdym roku podczas finału akcji blisko 120 tysięcy wolontariuszy przez cały dzień zbiera pieniądze do puszek w wielu miastach w Polsce. Zbiórce towarzyszą liczne imprezy i koncerty. Fundację można wspierać również za pośrednictwem internetu, SMS-ów lub uczestnicząc w charytatywnych aukcjach.

Kolejny 26. Finał WOŚP odbędzie się 14 stycznia. W tym roku Fundacja będzie zbierała pieniądze na szpitale położnicze. Chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

W ubiegłorocznym Finale zebrano 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 groszy. Pieniądze były przeznaczone na ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum