WOŚP: XX finał na rzecz zdrowia wcześniaków i ciężarnych z cukrzycą

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2011 13:43

Zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą - takie będą cele zbiórki pieniędzy podczas XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 8 stycznia 2012 r.

WOŚP: XX finał na rzecz zdrowia wcześniaków i ciężarnych z cukrzycą

Jak poinformował we wtorek (11 października) Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pełne hasło kolejnego finału to: "Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą".

Zapewnił, że "wybór tematu XX finału został poprzedzony konsultacjami z ogromną rzeszą lekarzy, którzy przez wszystkie minione lata współpracowali z Fundacją WOŚP, kiedy ta wspierała wiele różnych dziedzin medycyny dziecięcej". Dobies przypomniał, że Fundacja swoją działalność rozpoczęła od ratowania życia noworodków chorych na serce i po 20. latach nadal priorytetem w działaniach WOŚP jest noworodek.

- Tegoroczny finał koncentrować się będzie nad opieką medyczną nad wcześniakiem, ale także dużo uwagi będzie poświęcone zdrowiu chorej na cukrzycę mamy w ciąży - wyjaśnił Dobies.

- To niesamowite, jak wiele udało nam się już zmienić na lepsze w standardach opieki nad dziećmi w polskich szpitalach. Niektóre problemy, takie jak chociażby retinopatia wcześniaka, udało nam się wyeliminować w 100 proc. - ocenił Jurek Owsiak prezes Fundacji WOŚP.

Po XX finale Fundacja planuje zakup respiratorów wyposażonych w system automatycznej regulacji tlenu, inkubatorów hybrydowych, monitorów funkcji życiowych oraz respiratorów. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę. Ponadto Fundacja chce stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w około 50. placówkach w całej Polsce.

Drugim przewodnim tematem XX finału będzie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Krzysztof Dobies przypomniał, że Fundacja od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę. Za zebrane pieniądze Fundacja planuje kupić kolejne kilkaset urządzeń.

Najbliższy finał ma być także okazją do przeprowadzenia ogromnej kampanii medialnej na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.

- Ogromnym sukcesem zakończyła się realizacja Programu Leczenia Pompami Insulinowymi Dzieci z Cukrzycą. Fundacja kupiła blisko 3 tys. urządzeń i obecnie program ten przejęło Ministerstwo Zdrowia - przypomniał Owsiak.

W najbliższą środę (12 października) na stronach internetowych Fundacji www.wosp.org.pl rozpocznie się rejestracja sztabów.

Finały WOŚP organizowane są od 1993 r.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum