WIM ma dwa roboty da Vinci za ponad 27 mln zł. Będą wykorzystywane w 7 dziedzinach

Autor: oprac. KM • Źródło: Wojskowy Instytut Medyczny16 listopada 2022 15:00

Wojskowy Instytut Medyczny podpisał umowę z firmą Synektik S.A. na zakup drugiego robota chirurgicznego da Vinci. Całkowita wartość zamówienia to ponad 27 mln złotych.

WIM ma dwa roboty da Vinci za ponad 27 mln zł. Będą wykorzystywane w 7 dziedzinach
WIM to pierwsza w Polsce placówka, która ma dwa roboty chirurgiczne da Vinci. Fot. PTWP
  • 14 listopada oficjalnie została podpisana umowa pomiędzy Wojskowym Instytutem Medycznym - Państwowym Instytutem Badawczym w Warszawie a firmą Synektik S.A. na zakup drugiego systemu robotycznego dla chirurgii małoinwazyjnej da Vinci
  • Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego
  • Łączna wartość zamówienia wyniosła 27 151 169,42 zł netto

Dwa roboty da Vinci w Wojskowym Instytucie Medycznym

Kolejny robot chirurgiczny da Vinci, na którego Wojskowy Instytut Medyczny podpisał umowę, został kupiony w znacznej części za pieniądze Ministerstwa Obrony Narodowej. Te fundusze pozwoliły WIM zostać pierwszą w Polsce placówką z dwoma takimi robotami.

Jak informuje jednostka, dzięki drugiemu robotowi już w najbliższym kwartale liczba operacji wzrośnie. Szpital podkreśla w swoim komunikacie, że to "najbardziej precyzyjna dostępna na rynku technika chirurgiczna". Zwiększy się też liczba dziedzin, w których robot będzie wykorzystywany w WIM. Łącznie będzie ich siedem, w tym: torakochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia tarczycy. To pierwsze takie zastosowania w Polsce i jedne z pierwszych w Europie.

Szerokie wykorzystanie chirurgii robotowej pozwoli również Wojskowemu Instytutowi Medycznemu wesprzeć Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie wiedzy niezbędnej do prawidłowej wyceny świadczeń w wielu zakresach. Dotąd był tylko jeden: chirurgia prostaty. To wdrożenie pozwoli również określić warunki do optymalnego, najbardziej efektywnego zastosowania chirurgii robotowej na polskim rynku medycznym.

Dzięki WIM zostanie również otwarty pierwszy w Polsce ośrodek z uprawnieniami do szkolenia i certyfikacji operatorów. 

- Jestem zdania, że Polska jest na tyle dużym, a do tego niezwykle dynamicznie rozwijającym się rynkiem chirurgii robotowej, że posiadanie takich kompetencji jest dziś niezbędne - mówi cytowany w komunikacie prasowym dyrektor WIM gen. prof. Grzegorz Gielerak.

480 zabiegów z robotem da Vinci

Do tej pory w WIM przeprowadzono 480 zabiegów chirurgii robotycznej: około 150 ginekologicznych, ponad 120 urologicznych i prawie 100 chirurgii ogólnej. Robot pomaga tam również w operacjach kardiologicznych, głowy i szyi oraz torakochirurgicznych.

- Obecnie w Polsce autoryzowane systemy chirurgii robotycznej da Vinci dostępne są w 23 szpitalach. Jednakże tylko w WIM lekarze będą mieli do dyspozycji równocześnie dwa roboty. Certyfikowanych jest 7 zespołów chirurgicznych, dzięki czemu w szpitalu jest największy w Polsce wybór specjalizacji zabiegów. Niewątpliwie z tego punktu widzenia Wojskowy Instytut Medyczny to miejsce, w którym najbardziej dynamicznie rozwija się chirurgia robotyczna – zaznacza na łamach komunikatu WIM Cezary Kozanecki, Prezes Zarządu Synektik, firmy będącej wyłącznym dystrybutorem da Vinci na terenie Polski, Czech i Słowacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum