WIM: Kolejna operacja z robotem Da Vinci w roli głównej

Autor: oprac. KM • Źródło: WIM, Rynek Zdrowia11 marca 2022 18:30

11 marca w Wojskowym Instytucie Medycznym odbył się zabieg wycięcia żołądka z pomocą robota Da Vinci. Wcześniej robot pomógł lekarzom z WIM przeprowadzić operację torakochirurgiczną wycięcia grasicy.

WIM: Kolejna operacja z robotem Da Vinci w roli głównej
Robot Da Vinci pomógł lekarzom w usunięciu żołądka. Fot. WIM
  • 11 marca Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o przeprowadzeniu operacji wycięcia żołądka z pomocą robota Da Vinci
  • To kolejna operacja przeprowadzona w WIM z wykorzystaniem  nowoczesnej maszyny chirurgicznej
  • 21 lutego lekarze z WIM przeprowadzili operację torakochirurgiczną wycięcia grasicy - również przy pomocy robota Da Vinci

Kolejna precyzyjna operacja w WIM

Wojskowy Instytut Medyczny poinformował o "całkowitym i radykalnym wycięciu żołądka w asyście systemu chirurgii robotycznej da Vinci". Zabieg przeprowadził dr n. med. Andrzej Kwiatkowski, który przyczynił się do rozwoju chirurgii robotowej w Polsce. W związku z tym, jak podkreśla Instytut, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii WIM znalazła się w "wąskim gronie ośrodków przeprowadzających te operacje przy wsparciu systemu chirurgii robotycznej".

Niespotykana anatomiczna dokładność zabiegu

Operowanie z pomocą robota polegało na "precyzyjnym przełożeniu ruchu rąk operatora na ruch narzędzi robotycznych w mikroprzestrzeni operacyjnej" w połączeniu z dziesięciokrotnie powiększonym trójwymiarowym obrazem operowanego obszaru.

To rozwiązanie pozwoliło zachować - jak podkreśla WIM - "niespotykaną wręcz anatomiczną dokładność" procedur, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach.

Taki sposób przeprowadzenia operacji pozwolił zmniejszyć traumatyzację otaczających tkanek podczas zabiegu. To z kolei przełoży się na szybszy powrót do pełnej sprawności po operacji - zapewniają lekarze. Podkreślają, że takie zabiegi są przeprowadzane wyłącznie w ośrodkach wyspecjalizowanych w ten sztuce z uwagi na bliskie położenie narządów kluczowych dla życia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum