W szpitalu w Polanicy-Zdroju otwarto hybrydową salę operacyjną

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 26 kwietnia 2018 15:07

Hybrydowa sala operacyjna łączy w sobie elementy pracowni angiografii i sali operacyjnej. Specjalistyczne Centrum Medyczne S.A. w Polanicy-Zdroju jest kolejnym z nielicznych szpitali w kraju, który posiada takie rozwiązanie na bloku operacyjnym.

Fot.: mat. prasowe SCM SA w Polanicy-Zdroju

Hybrydowa sala operacyjna daje możliwość leczenia zabiegowego z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo i skuteczność interwencji medycznej.

Wyposażenie i adaptacja hybrydowej sali operacyjnej na potrzeby chirurgii naczyniowej, kardiologii i kardiochirurgii w polanickim szpitalu zostały zrealizowane w ramach programu polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia pn. Program Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020. Łączny koszt zadania wyniósł 4,3 mln zł, z czego udział własny SCM S.A. 1,4 mln zł - podaje szpital w informacji dla mediów.

Sala została wyposażona m.in. w cyfrowy angiograf do badań serca i naczyń, stół operacyjny z dwoma wymiennymi blatami - chirurgicznym i naczyniowym. Na sali znajdują się: aparat do kontrapulsacji wewnątrzaortalnej, respirator, aparat do znieczulania, defibrylator, kolumna chirurgiczna, kolumna anestezjologiczna, aparat ultrasonograficzny oraz rentgenowski aparat śródoperacyjny z ramieniem C. Hybrydowa sala operacyjna posiada system klimatyzacyjny, kamery i system video umożliwiający obserwację przebiegu zabiegu operacyjnego.

Co ważne, wyposażenie sali w stół operacyjny o udźwigu do 250 kg umożliwia wykonywanie zabiegów bariatrycznych i kardiologicznych u pacjentów z otyłością olbrzymią, co stwarza możliwość bezpiecznego leczenia operacyjnego takich pacjentów.

- Hybrydowa sala operacyjna łączy w sobie elementy pracowni angiografii i sali operacyjnej. Przeprowadzane w niej zabiegi wymagają współpracy lekarzy różnych specjalności i umożliwiają stosowanie małoinwazyjnych technik leczenia - mówi Renata Jażdż-Zaleska, prezes CSM SA w Polanicy-Zdroju.

Dodaje: - Wykorzystanie zaawansowanych metod obrazowania śródoperacyjnego przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów aseptyki pozwala na równoczesne przeprowadzanie zabiegów wewnątrznaczyniowych oraz klasycznych operacji chirurgicznych. Rozwiązanie to zwiększa bezpieczeństwo pacjenta oraz umożliwia szybką reakcję w przypadku ewentualnych komplikacji zabiegu. Zaletą hybrydowej sali operacyjnej jest zwiększenie komfortu pracy personelu medycznego i obniżenie ryzyka dla pacjentów.

Hybrydowa sala operacyjna w Specjalistycznym Centrum Medycznym SA w Polanicy-Zdroju została otwarta 23 kwietnia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum