W szpitalach brakuje wszystkiego, od worków na zwłoki, po sprzęt do wspomagania oddychania

Autor: Tok FM/Rynek Zdrowia • • 17 listopada 2020 09:45

Sytuacja w polskich szpitalach staje się dramatyczna. W warszawskich lecznicach brakuje worków na zwłoki, krakowskie placówki zbierają datki na sprzęt - alarmują lekarze z Porozumienia Chirurgów "Skalpel".

W szpitalach brakuje wszystkiego, od worków na zwłoki, po sprzęt do wspomagania oddychania
Szpitale starają się o środki m.in. na sprzęt do tlenoterapii Fot. Shutterstock

Agata Kirchniawy z Porozumienia Chirurgów wyjaśnia w rozmowie z Tok FM, że problemów jest naprawdę dużo. To nie tylko braki sprzętowe, ale także braki personelu. Do ciężkich przypadków walki z Covid-19 kierowani są już wszyscy dostępni lekarze: ortopedzi, chirurdzy dziecięcy czy neurolodzy.

Jak wskazuje, w jednym z mazowieckich szpitali brakuje worków na zwłoki, dlatego zmarli przez długie godziny pozostają w izolatoriach. To utrudnia innym chorym dostęp do wyizolowanych pomieszczeń.

Z kolei krakowski Szpital Jana Pawła II prosi o pomoc w zakupie sprzętu do tlenoterapii. Szpital ma sześć oddziałów covidowych i 10 urządzeń wykorzystywanych do wysokoprzepływowej terapii oddechowej. To znacznie bardziej komfortowe urządzenia dla pacjentów niż respiratory, dlatego szpital prosi o wsparcie finansowe na zakup kolejnych. Koszt jednego to blisko 18 tys. zł, a już teraz potrzeba ich kilkadziesiąt. Szczegóły dotyczące numeru konta, dostępne są na stronie szpitala

Więcej: tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum