dziennik.pl/Rynek Zdrowia | 16-09-2016 10:54

W pełni automatyczna sztuczna trzustka wkrótce dostępna dla pacjentów?

Na konferencji Europejskiego Towarzystwa Sztucznych Narządów (ESAO), która w czwartek (15 września) rozpoczęła się w Warszawie, prof. Piotr Ładyżyński poinformował, że w przyszłym roku pojawić się pierwsza w pełni automatyczna sztuczna trzustka, sama dawkująca insulinę.

Jak mówił prof. Ładżyński, takie urządzenie zostało już opracowane i przeszło wstępne badania. Teraz na jego dopuszczenie do użycia powinna wydać amerykańska Agencję Żywności i Leków (FDA).

- Jedna z firm zajmujących się wytwarzaniem aparatów medycznych złożyła tam odpowiednią dokumentację - powiedział prof. Piotr Ładyżyński z Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAP w Warszawie, główny przewodniczący konferencji.

Sztuczna trzustka najnowszej generacji jest urządzeniem w pełni zautomatyzowanym. Pompa w nim jest sprzężona z czujnikiem i automatycznie podaje insulinę - w zależności od stężenia glukozy we krwi, niezależnie od woli pacjenta. Pozwala to dopasować działanie aparatu do naturalnej trzustki, która na bieżąco reguluje wydzielanie hormonu w zależności od zapotrzebowania organizmu.

Więcej: dziennik.pl