×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W olsztyńskiej Poliklinice została otwarta nowa pracownia rezonansu magnetycznego

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP06 lutego 2023 14:34

W olsztyńskim szpitalu MSWiA (znanym lepiej jako Poliklinika) została otwarta pracownika rezonansu magnetycznego. Sprzęt jest wart 5,5 mln złotych.

W olsztyńskiej Poliklinice została otwarta nowa pracownia rezonansu magnetycznego
W Olsztynie otwarto pracownię rezonansu magnetycznego (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Shutterstock
  • W szpitalu MSWiA w Olsztynie, znanym jako Poliklinika, otwarto w poniedziałek nową pracownię rezonansu magnetycznego
  • Sprzęt za 5,5 mln zł sfinansowano w znacznej mierze z funduszu covidowego Ministerstwa Zdrowia
  • Placówce udzielono 5 mln złotych dotacji na nowy rezonans z tzw. funduszu covidowego

Pracownia rezonansu magnetycznego otwarta

Dyrektor szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie Krystyna Futyma poinformowała, że pracownia rezonansu już wykonuje badania.

- To sprzęt najnowszej generacji. Umożliwia diagnozowanie, wykrywanie najmniejszych zmian nowotworowych, co jest związane z szybszą i lepszą diagnostyką i z wyleczeniem pacjenta - powiedziała Futyma.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak poinformował, że placówce udzielono 5 mln zł dotacji na nowy rezonans z tzw. funduszu covidowego.

- Szpital pełnił wiodącą rolę w woj. warmińsko-mazurskim w przeciwdziałaniu pandemii i naturalnym jest, że cały sprzęt, cała infrastruktura, również aparatura medyczna, ulegała szybszemu eksploatowaniu i degradowaniu. W związku z tym z końcem roku MSWiA poinformowało nas, że szpital potrzebuje wsparcia w diagnostyce obrazowej i że tu należałoby wesprzeć w sposób znaczący pracownię rezonansu magnetycznego - mówił Martyniak.

Dodał, że w 70 proc. badania rezonansem magnetycznym są wykonywane chorym onkologicznie, a nowy sprzęt "będzie przyczyniał się do niwelowania długu zdrowotnego po pandemii".

Rocznie w olsztyńskiej Poliklinice wykonywanych jest ok. 5 tys. badań rezonansem magnetycznym. Jest to największy szpital onkologiczny w regionie.

Z funduszy MSWiA na zakup rezonansu przekazano 550 tys. zł. Wiceminister tego resortu Błażej Poboży zapowiedział, że nie jest to ostatnia inwestycja w tym szpitalu. Zaznaczył, że remontowane jest dla nowego oddziału jedno z pięter placówki. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze