W jednoimiennych szpitalach zakaźnych ruszają kontenerowe pracownie tomograficzne

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 29 kwietnia 2020 21:03

Tomografia komputerowa jest ważnym narzędziem diagnostyki COVID-19. Przygotowane przez Siemens Healthineers pracownie TK umieszczone w tzw. relokowalnych pawilonach pozwalają szybko wesprzeć lekarzy w kluczowych decyzjach klinicznych - podaje firma w komunikacie prasowym.

W jednoimiennych szpitalach zakaźnych ruszają kontenerowe pracownie tomograficzne
Kontenerowa pracownia tomograficzna; FOT. Materiały prasowe

Pierwsza kontenerowa pracownia tomograficzna - w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - jest już gotowa na przyjęcie pacjentów. Aby ograniczyć zakres prac w szpitalu przeznaczonym dla pacjentów z COVID-19, kontener został przywieziony do Gdańska jako kompletny moduł ze wstępnie uruchomionym tomografem. Wymagał jedynie podłączenia do mediów. Po końcowej kalibracji sprzętu i testach dopuszczających kontener stał się w pełni funkcjonalną pracownią tomograficzną.

Tomografy, zakupione z funduszy interwencyjnych, trafiają do odbiorców w zaledwie kilka tygodni po zamówieniu. Konstrukcja samego kontenera odbywa się równolegle z produkcją i konfiguracją sprzętu zgodnie z wymogami klienta. Skaner przywożony jest następnie do hali montażowej, gdzie wraz z niezbędnym wyposażeniem (sterownia, osłony radiologiczne itp.) trafia do kontenera i po wstępnym uruchomieniu kompletna pracownia ponadgabarytowym konwojem drogowym trafia do docelowego szpitala.

- Umieszczenie tomografu w relokowalnym pawilonie nie oznacza jakichkolwiek kompromisów po stronie doświadczenia pacjenta. Pracownia od środka jest nie do odróżnienia od wersji stacjonarnej, a przyjazną atmosferę zapewnia symulacja słonecznego nieba. Pawilon skomunikowany jest z budynkiem w pełni zamkniętym łącznikiem, dzięki czemu badanie tomograficzne jest dostępne także dla pacjentów nieopuszczających szpitalnego łóżka - infiormuje Siemens Healthineers.

Więcej informacji o tym, jak Siemens Healthineers wspiera partnerów z sektora medycznego podczas pandemii COVID-19: https://www.siemens-healthineers.com/pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum