×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W gliwickim szpitalu testowany jest robot neurorehabilitacyjny. To pierwsze taka maszyna

Autor: oprac. KK • Źródło: Mat. prasowe, Rynek Zdrowia24 marca 2023 19:00

Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach rozpoczęli testy robota neurorehabilitacyjnego, którego zadaniem jest wsparcie chorych m.in. ze schorzeniami układu nerwowego oraz po skomplikowanych operacjach ortopedycznych.

W gliwickim szpitalu testowany jest robot neurorehabilitacyjny. To pierwsze taka maszyna
W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach testowany jest robot rehabilitacyjny. Fot. Mat. prasowe

 

Robot rehabilituje w szpitalu

W Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach trwają testy z użyciem robota neurorehabilitacyjnego.

To pierwszy tego typu robot rehabilitacyjny, który wykorzystując innowacyjne rozwiązania technologiczne pozwala aktywnie ćwiczyć osobom nawet z zaawansowanym zanikiem mięśni.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można rozpocząć trening aktywny z asystą robota u pacjenta z problemami neurologicznymi: po urazach rdzenia kręgowego czy z chorobą Parkinsona.

W krótkim czasie po wizycie chorego, któremu rehabilitowano rękę, maszynę można przystosować do pacjenta, który cierpi na schorzenia kończyn dolnych.

O szczegółach związanych z tym robotem opowiedziała dr Marzena Tomkiewicz-Porwoł, ordynator Oddziału Rehabilitacji Ogólnoustrojowej w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach.

- Testujemy nowe urządzenie, które jest robotem rehabilitacyjno-diagnostycznym służącym do profesjonalnej terapii pacjentów neurologicznych, ale ze schorzeniami narządu ruchu, czyli pacjentów ortopedycznych. Szczególnie przyda się chorym z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, czyli takim chorym po udarach mózgowych, chorobami neurodegeneracyjnymi, ze stwardnieniem rozsianym, z chorobą Parkinsona - wyjaśniła ekspertka.

I dodała: jeżeli chodzi o pacjentów ortopedycznych, to na pewno będzie dedykowany dla chorych we wczesnej fazie leczenia pooperacyjnego, po urazach kończyn, po złamaniach, po zabiegach endoprotezoplastyki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze